Naukowcy twierdzą, że prędkość światła może być zmienna

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od szkoły wbija się nam do głowy, że prędkość światła jest jedną ze stałych fizycznych. Według uznanych pomiarów w próżni wynosi ona około 300 tysięcy kilometrów na sekundę. Niektórzy uczeni są jednak zdania, że wartość ta wcale nie jest stała i może się zmieniać, zwłaszcza, że w kosmosie laboratoryjna próżnia po prostu nie występuje.

 

W marcu tego roku w dwóch artykułach opublikowanych na łamach European Physics Journal D, naukowcy zaproponowali zupełnie nowe podejście prędkości światła. Według nich trzeba dopiero ustalić, jaka jest chwilowa prędkość światła i jest ona zmienna w zależności od właściwości kwantowych przestrzeni, w której znalazły się fotony.

 

Mechanizmy zaproponowane w każdym z tych badań były różne, ale ogólna konkluzja jest taka sama. ​Prędkość światła może się zmieniać w zależności od zamierzonego charakteru promieniowanie cząstek. W obu pracach, przestrzeń kosmiczna nie jest postrzegana, jako absolutna próżnia, ale jako obszar pełny niezliczonych cząstek wirtualnych, które pojawiają się i znikają w ułamku sekundy.

 

Gdyby okazało się, że jedna z podstawowych stałych fizycznych jest zmienna wiązałoby się to z poważnymi konsekwencjami dla nauki. Wszystko, co wiemy na temat kosmologii czy astronomii polega na stałości prędkości światła. Jeśli okaże się, że założenie to było błędne to wszystkie odległości kosmiczne mogą być zupełnie inne niż twierdzą astronomowie. Dotyczy to również tak podstawowych wielkości jak wielkość wszechświata, która wedle tych ustaleń może być zupełnie inna.

 

 

Źródła:

http://www.livescience.com/16214-implications-faster-light-neutrinos.html

http://www.foxnews.com/science/2013/04/29/speed-light-may-not-be-constant/

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika gladiator

gdyby prędkość światła nie

gdyby prędkość światła nie podlegała prawom fizyki i była zawsze stała i niezmienna to czarna dziura  nie zatrzymałaby światła i  nie pochłonęła go zatem twiedzenie że prędkośc światła jest stała jest błędne i pozbawione zarówno logiki jak i podstaw naukowych 

Portret użytkownika Maciej17623

Jeżeli ktoś dopiero na to

Jeżeli ktoś dopiero na to wpadł, to jest idiotą Biggrin na prędkosc światła mogą wpływać masywne obiekty jak czarne dziury lub czerwone olbrzymy i nie jest to zaskoczeniem, że nie jest stała, bo stała jest tylko dla określonych warunków, takie jak czysta przestrzeń kosmiczna.

Portret użytkownika skalpik

Statek kosmiczny lecący z

Statek kosmiczny lecący z prędkością 150000km/s gdy włączy światła wyśle przed siebie sygnał z prędkością światła. Ponieważ sam leci już z dużą prędkością światło będzie miało wyższą prędkość niż ta ogólnie przyjęta za stałą. Chyba, że jakiś naukowiec spróbuje powiedzieć, że statek włączył światła i one świecą wysyłając sygnał o połowę wolniejszy.

Portret użytkownika Maciej17623

Miałbyś prację, gdybyś się

Miałbyś prację, gdybyś się nie mylił, przypadek który opisujesz jest dość specyficzny i kiedyś myślano podobnie jak ty, natomiast okazuje się, że prędkość prędkość źródła nie ma wpływu na prędkość fali, w momencie w którym została ona wyemitowana w BARDZO dużym uproszeczeniu mówiąc, prędkość początkowa fali wynosi 0. Bardzo dobrym przykłądem jest odrzutowiec poruszający się szybciej od dźwięku idąc twoim tokiem rozumowania dźwięk z silników powinien być conajmniej 2x szybszy, a mimo to pilot go nie słyszy, dlaczego ? Odpowiedź jest taka sama.

 

Portret użytkownika do skalpika

Predkosc jest to pochodna

Predkosc jest to pochodna polozenia po czasie, lub jak wolisz - przebyta droga podzielona przez czas, w ktorym nastapilo przemieszczenie. Przy zalozeniu, ze wszyscy obserwatorzy maja taki sam zegar, Twoje rozumowanie mialoby sens.
Teoria Einsteina, poprzedzona transofmracja Lorentza, mowi, ze obserwatorzy maja rozne zegary. Jednoczesnie zaklada, ze predkosc swiatla jest stala.
Jesli Twoj statem pedzi z predkoscia 150 tys. km/h i wysle sygnal przed siebie z predkoscia swiatla to takze wzgledem niego to swiatlo ma predkosc 300 tys. km/h, a to dlatego, ze czas na statku w tym przypadku jest wolniejszy niz wzgledem zegara u obserwatora ogladajacego ruch statku z predk. 150 000 km/h. W ten sposob wszystko sie zgadza.
Musisz pamietac, ze kazdy obserwator ma inny zegar, stad trudnosc z zrozumieniu o co chodzi z ta teoria.

Portret użytkownika Maciej17623

Zgadza się tylko te

Zgadza się tylko te "obserwatorzy mają różne zegarny" natomiast nie to ma wpływ na to, że prędkości wektorowe fal i zródła się nie dodają, światło to fala i cząstka, jako fala jej cechą jest to, że nie przyjmuje prędkości poczatkowej równej prędkosci źródła. Dziękuję

Portret użytkownika Melchizedek

Prędkość światła jest stała w

Prędkość światła jest stała w próżni, a w powietrzu wynosi mniej więcej 2,9079868426 x 108 m/s, w wodzie 2,248443435 x 108 m/s, a w szkle 1,9786302228 x 108 m/s. Nie rozumiem o co ktoś napisał ten artykuł. Nie wiem po co niektórzy inteligenci na tym forum tak pięknie wożą się po Einsteinie. Kwestia zmiennej prędkości światła w różnych mediach nie jest tematem nowym.
 
To tyle. 

Portret użytkownika Locutus

Prędkość światła w każdym

Prędkość światła w każdym ośrodku jest taka sama, natomiast prędkość rozchodzenia się światła jest inna i wynika z gęstości ośrodka. Im foton obija się o więcej przeszkód tym wolniej opuszcza dany ośrodek. A artykuł odnosi się właśnie do prędkości samego fotonu.

Portret użytkownika janusz

 Ja sie zastanawiam nad tym

 Ja sie zastanawiam nad tym czy szanowne gremium czytelników forum ma jakiekolwiek pojęcie o fizyce.Krytyka i to nieraz w sposób bezceremonialky ,chociażby kolegi juszki ,dokładnie rozdrobnione fragmenty materiału mają wytrzymałość
 wiekszą niż jego całosc,ale na to trzeba przrecież coś więcej niż tylko negowanie,trzeba by to przepuscic przez swoją buzię ,okazuje że nie.Polecam tym którzy mają wiekszą szczękę,bez urazy, od mojej.Potrzeba wiedzy.Ja apeluje do szczekaczy  jeśli jeszcze te forum,które ginie przez was,ma się jeszcze uchować to poza wlasnymi ambicjami ,nigdy nie będziecie zaspokojeni,bo dla baranów nawet złote runo nie będzie tym najwyższym trofeum ,pozwólcie jeszcze aby choć trochę osoby które mają jakąkolwiek wiedzę mogły bez przeszkód ją prezentować.Pozdsrawiam.

Strony

Skomentuj