Kategorie:
Wielu przeciwników teorii globalnego ocieplenia posługuje się przykładem występowania w historii małej epoki lodowcowej oraz średniowiecznego optimum klimatycznego. Badania opublikowane niedawno w czasopiśmie naukowym Nature Geoscience stwierdzają, że te fazy klimatyczne stanowiły wyłącznie anomalie regionalne, a nie ogólnoświatowe. Czy to ostateczny dowód, że ocieplenie wywołuje człowiek?
Dowody na tak zwaną małą epokę lodowcową w latach 1300-1850 można znaleźć w sztuce pochodzącej z tamtych czasów, ale również na podstawie analizy pierścieni drzew. Ponieważ podobne dowody znaleziono zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie, naukowcy zakładali, że okres ochłodzenia był odczuwalny na całym świecie.
Pejzaż zimowy z łyżwiarzami w Holandii, Hendrick Avercamp, domena publiczna.
Naukowcy z Uniwersytetu Berneńskiego w Szwajcarii przeprowadzili dokładne badanie historycznych zmian klimatu przy użyciu wszelkich dostępnych danych z ostatnich 2000 lat. Obejmują one dane dotyczące słojów drzew, rdzeni lodowych, osadów jeziornych oraz koralowców. Korzystając z sześciu różnych modeli statystycznych, obliczono prawdopodobieństwo wyjątkowo ciepłych i zimnych dekad i stuleci.
Wyniki jasno pokazują, że nie było globalnie spójnego obrazu w żadnej z epok preindustrialnych. Szczytowe okresy ciepła oraz zimna występowały w różnych momentach i w różnych miejscach. Dla porównania zmiany klimatu, które obserwujemy aktualnie, mają tę samą tendencję na całym globie. Co więcej, wykazano, że dla 98% globu XX wiek był prawdopodobnie najcieplejszym okresem w ciągu ostatnich dwóch tysiącleci.
Ma być to kolejny dowód na powodowanie wzrostu temperatury przez ludzkie emisje gazów cieplarnianych. Zdaniem zwolenników tej teorii grozi nam katastrofa klimatyczna i o ile nie nastąpi żadna zmiana, XXI wiek będzie jeszcze cieplejszy niż wiek XX. Przykładowo zarówno ubiegły czerwiec, jak i lipiec zostały okrzyknięte najcieplejszymi w historii i to kolejny rokmz rzędu.
Jednak złożoność aspektów wpływających na klimat i brak konsensusu naukowego w zakresie tego jak bardzo na zmiany klimatu wpływają procesy naturalne, powodują, że wciąż istnieje wiele kontrowersji wokół teorii globalnego ocieplenia wywoływanego przez działalność człowieka.
Ocena:
Opublikował:
Scarlet
|
Komentarze
kolo21
Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.
Strony