Naukowcy twierdzą, że globalne ocieplenie utrudni ludziom oddychanie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że wraz ze wzrostem globalnej temperatury o 4 stopnie o 14% wzrosną również szkodliwe emisje roślin i pyłów. Zdaniem naukowców utrudni to ludziom oddychanie. Wyniki prac opublikowano w czasopiśmie Communications Earth & Environment.

 

Naukowcy opracowali model komputerowy, który przewidywał dalsze zmiany środowiskowe. Szacuje się, że około dwie trzecie przyszłych zanieczyszczeń będzie pochodzić z roślin.

 

Zapach świeżo skoszonego trawnika czy słodycz dojrzałych truskawek to BVOC, biogenne lotne związki organiczne. Rośliny wydzielają je cały czas. W kontakcie z tlenem substancje te tworzą aerozole organiczne. Wdychane aerozole mogą powodować śmierć niemowląt i astmę dziecięcą, a także choroby serca i raka płuc u dorosłych.

 

BVOC to skrót od anglojęzycznego terminu "Biogenic Volatile Organic Compounds", czyli związków organicznych lotnych pochodzenia biologicznego. BVOC to związki organiczne, które wytwarzane są przez rośliny, mikroorganizmy, grzyby i niektóre zwierzęta.

 

BVOC pełnią ważną rolę w ekosystemach, ponieważ wpływają na skład atmosfery oraz oddziaływanie międzyorganizmowe. Niektóre z nich mają właściwości chemiczne, które przyciągają owady zapylające, chronią rośliny przed chorobami i szkodnikami, a także wpływają na rozwój innych organizmów w ekosystemie. BVOC mają również wpływ na jakość powietrza, ponieważ niektóre z nich mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin, a także przyczyniać się do tworzenia się ozonu troposferycznego i smogu.

 

Istnieją dwa powody, dla których rośliny zwiększają produkcję BVOC: wzrost dwutlenku węgla w atmosferze i wzrost temperatury. Oczekuje się, że oba te czynniki będą nadal rosły.

Drugim co do wielkości źródłem zanieczyszczenia powietrza w przyszłości będzie pył znad Sahary. Nasilające się wiatry wzniosą do atmosfery więcej pyłu, który rozprzestrzeni się po całym świecie. Wszystko to prowadzi do konkluzji, że wkrótce nawet normalne oddychanie nie będzie czymś oczywistym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika orka

Imiona i nazwiska tych

Imiona i nazwiska tych naukowców, oni raczej z nauką niewiele mają wspólnego bo opracowanie modelu komputerowego to jeszcze nie dowód. Architekci też pracują na modelach opracowanych przez programy komputerowe i dlatego wciąż na świecie zdarzają się >największe pomyłki inżynierów< bo nie wszystko da się przewidzieć i obliczyć. Naukowiec od klimatu to taki teoretyk mający drogi komputer, drogi program i oczekujący że to co komputer wyświetli to święta prawda, jakoś pogody z dnia na dzień nie umieją przewidzieć chociaż mają komputery, programy, satelity, radary....a Ziemia wcale ich nie słucha i robi swoje. 

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika chazarska logika

Lenin mial ruble ze swastyka

Lenin mial ruble ze swastyka o czym mowil MACIEJ DACHTERA swoja droga zniknal z przyczyn wiadomych ... a szkoda bo ciekawe rzeczy porownywal komunizm i faszyzm to jedna moneta.

NIkt nie chce tez poruszyc tematu RONA i ROA  - w dobie tego co robia ruski obecnie ciekawe ?

a tylko ruszaja banderowcow i to jeszcze w prymitywnej formie laczac ich ze swastyka.. jakby RONA chazara Kaminskiego jej nie mieli ...

a juz najlepsze to to ze chazaria uzyla swastyki zwanej swiaszczyca narzucajac tym WIERZACYM SLOWIANOM W JAHWE calego kultu w bozki slowianskie... do dzis w Kruszwicy jest swastyka po ich obecnosci...

no i co ciekawe CHAZARIA juz ruszyla na podboj Europy w 300 roku n.e. i byla najwiekszym imperium i nikt nic nie wie..

Jak to sie stalo ze CHAZARIA zdobyla ziemie Slowian i stworzyla na nich religie slowianska , pokazujac im kult jakis bozkow gdzie jeszcze w Slowianskiej wersji ksiegi Henocha tj IV wiek ne Slowianie wierzyli w JAHWE.

i co z odzialami RZYMIAN co dotarli do podbitej przez Chazarie Polski ? Ich slady dzis sa znajdowane w postaci monet i artefaktow codziennego zycia , fragment uprzezy , miecza itd

Jak to sie stalo ze takie Imperium Chazarskie zostalo totalnie ukryte i wymazane z historii po podbiciu Slowian na prawie 400 lat ze dzis przecietny koczkodan nie wie ze istnialo zamiast Wielkiej LEchiii czy Tartarii?

Jak to sie stalo ze dopiero o chazarii slychac bylo gdy ponosila kleski o ciemiezonych przez setki lat Slowian i dopiero po klesce w X wieku na Rusi Kijowskiej zaczeto uznawac chazarie za koniec pewnej epoki.. mimo ze o chazarach jeszcze w XI wieku bylo slychac a ich nazwy po nich zostaly do dzisiaj na Ukrainie... w Polsce kosciol zlikwidowal religie chazarska i zapieczetowal wszystko co sie z niej wywodzilo usuwajac raz na zawsze historie chazarow.. ,mimo ze przeciek byl ze w 800 roku probowali uderzyc na Polske z plemionami germanskimi i nawet w Kruszwicy udalo im sie na kilka miesiecy umiescic swojego krola ABRAMKA... to i tak kosciol ich pogonil...

oczywiscie koczkodany znaja inna historie ale to juz ich problem jak ich oszukuja i sami siebie ..

Portret użytkownika axell69

Okazuje się że znaczki  ze

Okazuje się że znaczki  ze znajomą  mordą   były popularne w krajach  najbardziej anty  , a  Lenin  gdybyś nie wiedział   to przypomnę  że miał tyle wspólnego z Rosją  co  morawiecki kaczyński i duda z Polską 

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Portret użytkownika robertowski

Czy słyszał ktos o odkryciu w

Czy słyszał ktos o odkryciu w kopalni w Bogdance w nieczynnej sztolni ok. 500 wypatroszonych ciał najprawdopodobniej ukraińskich sołdatów ? Podobno przesłuchanych górników wywieziono do Lublina . jest info w necie ale nie wiadomo czy prawdziwe ? Wie ktoś cos bliżej ?

Portret użytkownika Balo Nówa

Być może artykuły są w

Być może artykuły są w całości lub po części pisane przez jakiś chat bot typu jak ten gpt. Widziałem na telegramie jak jakiś małolat odrabiał lekcje i było tak że bot wymyślał tekst powiedzmy wypracowania a drukarka 3d z długopisem przyczepionym pisała  Lol ale jaja.

Strony

Skomentuj