Naukowcy twierdzą, że era atlantyckich huraganów może się zbliżać do końca

Kategorie: 

Źródlo: NOAA

Atlantycka era huraganów, której rozkwit nastąpił w połowie lat dziewięćdziesiątych, może się zakończyć już w najbliższej przyszłości. Wskazuje na to stopniowy spadek częstości ich występowania zaobserwowany w ciągu ostatnich trzech lat.

 

Oceanografowie i klimatolodzy jakiś czas temu obwieścili, że w 1995 roku na Atlantyku rozpoczęła się tak zwaną "era huraganów". Wtedy w jednym tylko sezonie doszło do 11 huraganów, z których 5 zostało zaklasyfikowane jako niezwykle silne. W ciągu najbliższych 17 lat liczba i siła burz rzadko spadała, a czasami, jak w latach 2005 i 2010-12 nawet rosła.

 

Jednak począwszy od 2013 roku sytuacja zmieniła się diametralnie. Eksperci sądzą, że ma to związek ze zmianami w Oscylacji Północnego Atlantyku. Może to oznaczać, że w klimatycznym cyklu wkraczamy w okres uspokojenia znaczących burz na Oceanie Atlantyckim. Wpływ na zmiany w tym zakresie obserwowane w ostatnich latach ma w szczególności temperatura wody na powierzchni oceanu, która spadła znacząco. Nie bez znaczenia jest też ciśnienie nad Atlantykiem i wzrost prędkości wiatru w tropikach.

Jak wyjaśniają oceanografowie, wszystkie te czynniki atmosferyczne nie sprzyjają powstawaniu i wzmocnieniu się huraganów. Może to wyjaśnić, dlaczego w ciągu ostatnich trzech lat, ich liczba i siła na Atlantyku była znacznie niższa niż oczekiwano. Jednocześnie na Pacyfiku ilości powstających tajfunów biją wszelkie rekordy.

 

Według autorów badania na ten temat, które zostało streszczone w artykule na łamach czasopisma Nature Geoscience, te trzy spokojne lata dla oscylacji Północnoatlantyckie oznaczają, że mogliśmy wejść w fazę cyklu charakteryzującą się stosunkowo małą liczbą burz i huraganów w obrębie Atlantyku. Jeśli to prawda to spodziewane jest 20 do 40 lat względnego spokoju pod względem ilości niszczących burz.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zdzichu

To niech się

To niech się zdecydują...niedawno trąbili o huraganach szóstej kategorii,a teraz ,że w ogóle zanikną.Oto przykład co nauka wie o klimacie...g. wie :)Podobnie jest z globalnym ociepleniem.

Skomentuj