Naukowcy twierdzą, że energia odnawialna może zagrażać różnorodności biologicznej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według wyników nowego badania instalacje wiatrowe, słoneczne i wodne stanowią zagrożenie dla ważnych obszarów różnorodności biologicznej, w tym rezerwatów przyrody.

 

Zespół naukowców z University of Queensland w Australii przeanalizował lokalizację 12,5 tys. źródeł energii odnawialnej pozyskiwanej z zasobów naturalnych, tj. energii słonecznej, wiatrowej i wodnej. Jak się okazało, ponad 2 tys. takich obiektów może mieć negatywny wpływ na różnorodność biologiczną obszarów, na których są zbudowane. Jednocześnie około 169 z nich znaleziono na specjalnie chronionych obszarach naturalnych.

„Oprócz ponad 2200 obiektów energii odnawialnej działających już w ważnych obszarach różnorodności biologicznej, kolejne 900 jest w budowie. (...) Obiekty energetyczne i otaczająca je infrastruktura, na przykład drogi i wzmożona aktywność człowieka (ludzie pracujący w takich obiektach, czasami budują w pobliżu osady) może powodować niewiarygodne szkody dla środowiska. Wydarzenia te są niezgodne z wysiłkami na rzecz ochrony różnorodności biologicznej”- tłumaczy Jose Rebane, główny autor badania opublikowanego w Global Change Biology.

Autorzy pracy zauważają, że przejście od paliw kopalnych, tj. ropy naftowej, węgla, łupków naftowych, gazu ziemnego, torfu, a także innych palnych minerałów i substancji wydobywanych pod ziemią lub metodami otwartymi - do energii odnawialnej, której źródła, zdaniem człowieka, są niewyczerpane, służy jako podstawowy czynnik spowalniający obecne antropogeniczne zmiany klimatu.

 

Naukowcy podkreślają jednak, że liczba „zielonych” obiektów energetycznych potroiła się w ciągu ostatnich 20 lat i często zamieniają się one w obszary intensywnie użytkowane, a także mogą wpływać na obszary chronione. Takie obiekty najczęściej przewyższają te same elektrownie na paliwa kopalne i wymagają dziesięciokrotnie większej powierzchni do wytworzenia tej samej ilości energii.

„Cały zespół zgadza się, że tej pracy nie należy interpretować w przeciwieństwie do energii odnawialnej, ponieważ ma ona kluczowe znaczenie dla zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (...). Kluczową kwestią jest to, że obiekty energii odnawialnej powinny być budowane w miejscach, w których nie będą szkodzić bioróżnorodności”- dodaje dr James Allan, również biorący udział w badaniu.

Autorzy wzywają rządy, przemysł i organizacje do unikania budowania obiektów energii odnawialnej na obszarach ochrony i rozważają dla nich alternatywne lokalizacje. Jeśli większość z tych obiektów w Europie Zachodniej i innych krajach rozwiniętych znajduje się już na obszarach o bogatej różnorodności biologicznej, wtedy jest jeszcze czas, aby zrezygnować z budowy takich obiektów w Azji i Afryce oraz ponownie rozważyć ich lokalizację.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj