Naukowcy twierdzą, że człowiek przyspiesza masowe wymieranie, eliminując całe rodzaje

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku ujawniają niepokojący trend w zakresie masowego wymierania. Analiza wykazała, że działalność człowieka doprowadza do „okaleczenia drzewa życia”, eliminując całe rodzaje, co ma ogromny potencjał szkodliwości dla ludzkości.

 

Dotychczas nauka i opinia publiczna skupiały się głównie na wymieraniu pojedynczych gatunków. Jednak odkrycie Gerardo Ceballosa z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku oraz Paula Ehrlicha z Uniwersytetu Stanforda rzuca światło na jeszcze bardziej alarmujący problem: wymieranie całych rodzajów. Badacze doszli do wniosku, że to nie tylko poszczególne gatunki są zagrożone, ale całe rodzaje znikają, co jest określane jako „mutilacja drzewa życia”.

 

Analizując dane ze źródeł takich jak Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody oraz Birdlife International, naukowcy zbadali 5400 rodzajów lądowych kręgowców, obejmujących 34 600 gatunków. Od 1500 roku wymarło 73 rodzaje kręgowców lądowych, przy czym największe straty dotknęły ptaków (44 rodzaje), a następnie ssaków, płazów i gadów. Tempo wymierania rodzajów kręgowców jest obecnie 35 razy wyższe niż w ciągu ostatniego miliona lat.

 

Gdy wymiera gatunek, inne gatunki w jego rodzaju często mogą wypełnić przynajmniej część jego roli w ekosystemie. Jednak gdy znikają całe rodzaje, powoduje to ogromną lukę w kanopii – stratę bioróżnorodności, która może zająć dziesiątki milionów lat, aby odrosnąć przez proces specjacji. Taka utrata bioróżnorodności ma poważne konsekwencje dla ludzkości, ponieważ stabilność naszej cywilizacji zależy od usług, które świadczy bioróżnorodność Ziemi.

 

Wzrost choroby Lyme jest jednym z przykładów, jak wymieranie rodzajów wpływa na ludzkość. Po wymarciu gołębi wędrownych, ich ekologiczni konkurenci, takich jak białostopy myszy, główni nosiciele tej choroby, znacznie się rozmnożyli, prowadząc do wzrostu liczby przypadków choroby Lyme u ludzi. Ta sytuacja dotyczy tylko jednego rodzaju, a masowe wymieranie rodzajów może oznaczać proporcjonalny wzrost katastrof dla ludzkości.

 

Ceballos i Ehrlich wzywają do natychmiastowych działań politycznych, ekonomicznych i społecznych na niespotykaną dotąd skalę. Podkreślają potrzebę zwiększenia wysiłków ochronnych, zwłaszcza w regionach tropikalnych, które mają najwyższe stężenie rodzajów zagrożonych wymarciem. Ponadto, wzywają do zwiększenia świadomości publicznej na temat kryzysu wymierania

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kratos

Ekhm, dokładnie rzecz biorąc,

Ekhm, dokładnie rzecz biorąc, to elity eliminują całe gatunki. Wszak kto inny niby kupuje np. kły słoni?
Wyrzynanie jungli to też elity, bo kto niby w to inwestuje?
Całe lasy też są karczowane, bo jeden z drugim sobie chate z rondem chce walnąć w fajnym otoczeniu. Wyrzynanie lasów to też dzieło developerki pompowanej przez elity. Potem armageddon dzików... Niby skąd one do miast nalazły? Bogole wyrżnęli im lasy w, których mieszkały.
Ginące wróble... No jak się wszystko zalewa betonem i wycina roślinność, to i wróbli też nie będzie.

Portret użytkownika Endymion

Właśnie dowiedziałem się

Właśnie dowiedziałem się ciekawej rzeczy, a mianowicie, że Nigeria ma ogromne złoża ropy naftowej oraz gazu. Eksportuje to i benzynę importuje. Tam jest ponad 200.000.0000 ludzi. Nie potrafią zbudować rafinerii, ale Orlen już potrafi i wiele koncernów petrochemicznych. Ropa wydobywana w Nigerii jedzie gdzieś, aby zostać przetworzona i wraca w postaci benzyny. Na stacji litr kosztuje tam ok 3zł. My martwimy się, że Tuskie Kalksztajny dymają nas, a jednak może być jeszcze gorzej..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Dziękuję, lubię poszerzać

Dziękuję, lubię poszerzać horyzonty i zdobywać wiedzę.Niestety im więcej wiem tym zdaję sobie sprawę, że nic nie wiem. Zastanawiam się czasem, czy nie byłbym szczęśliwszy czerpiąc wiedzę z telavizji będąc posłusznym niewolnikiem pracującym w fabryce na 3 zmiany,a w soboty chodząc na mecz drzeć mordę "hej Kolejorz!".. no nie, wolę być nieszczęśliwy niż głupi.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

Admin napier...ala

Admin napier...ala propagandówkę i popier...enie , że coś wg. nałkofcuf sie dzieje - a to pierd...enie kotka za pomocą młotka.

Artykuł przetłumaczony z błędami translatora bo gramatyka leży i kwiczy jak świnia w błocie - cyt. ich ekologiczni konkurenci, takich jak białostopy myszy, - zatem taki gniot można olać zimnym moczem bo ciepłego szkoda.

Admin napier...ala merytorykę , że cusik mosze sie przenieść ze zwiurzątek na człowiueka co jest debilizem do kfadrató i ma na celu ogłupienie. Admin napier...ala tylko arty propoprawne politycznie - o Apsztajnie napisał nie jak to wypłynęło ale teraz jak to jest przykrywa mgłą innego bardzo ważnego zdarzenia - pokombinujcie a oświecicie się co się dzieje Smile

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika ba19

To ze ludzie szkodzą ziemi i

To ze ludzie szkodzą ziemi i  naturalnemu porządkowi na Ziemi to żadna rewelacja a przyczyna , miłość do pieniędzy i brak naturalnych zasad , chciwość bierze górę :

2 Tymoteusza 3  A to wiedz, iż w dniach ostatnich+ nastaną krytyczne czasy trudne do zniesienia.+  Albowiem ludzie będą rozmiłowani w samych sobie, rozmiłowani w pieniądzach, zarozumiali, wyniośli, bluźniercy, nieposłuszni rodzicom,+ niewdzięczni, nielojalni,+  wyzuci z naturalnego uczucia,+ nieskłonni do jakiejkolwiek ugody,+ oszczercy,+ nie panujący nad sobą, zajadli,+ nie miłujący dobroci,+  zdrajcy,+ nieprzejednani, nadęci pychą,+ miłujący bardziej rozkosze niż miłujący Boga,+  zachowujący formę zbożnego oddania,+ ale sprzeniewierzający się jego mocy;+ i od tych się odwróć.+

Biblia Gdańska

Objawienia 11:18 I rozgniewały się narody, i nadszedł twój gniew i czas osądzenia umarłych, i oddania zapłaty twoim sługom prorokom i świętym oraz tym, którzy się boją twego imienia, małym i wielkim, i zniszczenia tych, którzy niszczą ziemię.

Biblia PNS

Objawienia 11: 18  Ale narody srodze się rozgniewały i nadszedł twój srogi gniew i wyznaczony czas na sądzenie umarłych i danie nagrody+ twym niewolnikom, prorokom,+ i świętym, i bojącym się twego imienia, małym i wielkim,+ oraz na  DOPROWADZENIE DO RUINY + tych, którzy rujnują ziemię”.+

Objawienia 22: 12  „‚Oto przychodzę szybko+ — a zapłata,+ którą daję, jest ze mną — aby każdemu oddać według tego, jakie jest jego dzieło.+

Skomentuj