Naukowcy twierdzą, że człowiek posiada zmysł magnetyczny

Kategorie: 

Źródło: NASA

Istnieją na tym świecie zwierzęta, które posiadają zmysł magnetyczny. Ale czy człowiek również może odczuwać pole magnetyczne? Najnowsze badania zdają się to potwierdzać.

 

Naukowcy od dekad próbują ustalić, czy ludzki mózg posiada zmysł magnetyczny, a badania przynosiły bardzo różne rezultaty. Może to wynikać z faktu, że dotychczasowe studia w tym zakresie opierały się na decyzjach behawioralnych uczestników. Jednak jeśli człowiek faktycznie posiada zmysł magnetyczny, może on być bardzo słaby lub głęboko podświadomy.

 

Zespół badawczy z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego zastosował więc inne podejście, które dało bardzo ciekawe rezultaty. Do eksperymentu zaproszono 34 osoby, które zabrano do komory testowej, gdzie naukowcy mogli sprawdzać aktywność elektryczną w ich mózgach z pomocą elektroencefalografii (EEG). Zmodyfikowana klatka Faradaya zawierała zestaw trójosiowych cewek, które pozwoliły stworzyć kontrolowane pola magnetyczne o wysokiej jednorodności.

Uczestnicy eksperymentu musieli po prostu siedzieć w ciemnym miejscu nieruchomo z zamkniętymi oczami, podczas gdy naukowy zmieniali pole magnetyczne. Ochotnicy nie odnotowali żadnych zmian, ale dane pozyskane z pomocą EEG wskazują na coś innego. Niektóre zmiany w wygenerowanym polu magnetycznym wywoływały silne i powtarzalne reakcje mózgów części osób zupełnie tak, jakby były „zaniepokojone”. Zmiana kierunku pola magnetycznego spowodowała redukcję fal alfa, która zwykle następuje podczas wysiłku umysłowego i gdy osoba nagle wykrywa i przetwarza bodźce zmysłowe.

 

Co ciekawe, mózgi części uczestników eksperymentu reagowały tylko wtedy, gdy pionowy element pola wskazywał w dół pod kątem około 60 stopni i obracał się w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara. Jakiekolwiek nienaturalne zmiany w polu magnetycznym były ignorowane.

 

Autorzy tego badania są przekonani, że ludzie jednak posiadają zmysł magnetyczny, ale nasze mózgi mogą różnie reagować na ziemskie pole magnetyczne. Naukowcy zastanawiają się, czy nasze ukryte zdolności można wytrenować i wykorzystać do celów nawigacyjnych. Oczywiście nie dowiemy się tego bez przeprowadzenia kolejnych badań.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Skomentuj