Naukowcy twierdzą, że cukier działa na mózg jak narkotyk

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Cukier często określany jest jako biała śmierć. Nie dość, że jest szkodliwy, to jeszcze można go znaleźć praktycznie we wszystkich produktach spożywczych. Najnowsze badania tylko potwierdzają, że powinniśmy ściśle kontrolować spożycie cukru, aby nie dopuścić do jego nadużywania.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus przeprowadzili eksperyment na siedmiu świnkach miniaturkach, którym przez 12 dni podawano do picia po dwa litry słodzonej wody dziennie. Mózgi zwierząt zostały zeskanowane tomografem komputerowym przed eksperymentem, w pierwszym i ostatnim dniu, aby dokładnie prześledzić zmiany spowodowane spożyciem dużych ilości cukru.

 

Badania wykazały, że cukier wywołał poważne zmiany w systemach dopaminowych i opioidowych. Układ opioidowy, który związany jest z samopoczuciem i ośrodkiem przyjemności, aktywował się już po przyjęciu pierwszej dawki słodzonej wody. Na dłuższą metę, spożycie dużych ilości cukru skutkowało blokowaniem receptorów dopaminowych i opioidowych.

Naukowcy byli zaskoczeni, że podawane dawki cukru tak mocno wpłynęły na systemy dopaminowe i opioidowe w tak krótkim czasie. Badacze uważają, że cukier wpływa na układ nagrody w mózgu w sposób podobny do narkotyków.

 

Jeśli cukier wywołał tak poważne szkody na zwierzętach, warto zastanowić się, jak jego dzienne spożycie może wpływać na zachowania ludzi. Z pewnością należałoby dokładniej przyjrzeć się kwestii uzależnień od cukru i sprawdzić jego wpływ na problemy psychiczne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika PiotrekNcl

Jako osoba z  cukrzyca T1

Jako osoba z  cukrzyca T1 muszę przyznać że bardzo zwracam na to gdzie i ile jest cukru i to prawda że wszędzie on jest a tam gdzie go nie ma to są słodziki, aspartam itd i nic z tego nie jest dobre. 

Jakiś czas stosowałem dietę keto z małą ilością węglowodanów i powiem że wiele to zmieniło na lepsze I jednak praktycznie da się żyć bez cukru jako że w stanie ketozy energia zostaje wyprodukowana na inny sposób. Zainteresowanych odsyłam do zgłębienia tematu:) 

Da się żyć bez cukru i nawet lepiej :) 

Portret użytkownika Felipesku

To dotyczy wszysykich

To dotyczy wszysykich pokarmów, nie bez powodu ukazane jest jabłko jako powód... a teraz spróbuj nie jeść i zobacz co się stanie... umrzesz. Co nie znaczy że kiedyś musieliśmy spożywać pokarmy bo pozyskiwać energię można na sposoby o których nam sie jeszcze nie śniło a utrzymywanie odpowieniej ilosci witamin tudziez mikroelementów nie jest nie do rozwiązania. Szkoda że nie mam komu opowiedzieć o tym wszyatkim, wolicie słuchać Bolesławów co są ciągle na etapie religii chrzescijanskiej ktora przeciez zostala nam wmuszona sila 1000 lat temu.... Bolki budzcie sie bo nie ma już czasu został rok może dwa maksymalnie.

Portret użytkownika asa

Nie jest to do końca prawdą

Nie jest to do końca prawdą bo po pierwsze nasz mózg, serce, nerwy, nerki, wątroba, mięśnie zużywają do swojego metabolizmu glukozę, a bez niej z zewnątrz organizm sam wytwarza glukozę w systemie glukoneogenezy w wątrobie i nerkach. Natomiast w środkach spożywczych NIE MA CUKRU- oni tylko tak dla ściemy piszą- za to jest trujący syrop glukozowo-fruktozowy oraz wszelkie słodziki- aspartam, acesulfam K czy fenyloalanina i te właśnie są bardzo niebezpieczne  wręcz zabójcze. Dlaczego w Coca-coli dla Polski ,Czech i bloku wschodniego są tylko słodziki a dla zachodu cukier??? Już taka afera była w Czechach, tam też wykryto ,żę napoje te są bez cukru tylko ze słodzikami. Jakoś w Polsce  nikt nie ma prawa o tym mówić czy pisać- zabronione urzędowo.!!!

Portret użytkownika jaceks77

Z tymi badaniami to tak jak z

Z tymi badaniami to tak jak z obrońcami zwierząt . Fajerwerki w sylwestra powodują że zwierzęta się smucą, ale przy fajerwerkach wielkiej orkiestry to zwierzęta się cieszą i tańczą Smile Ja staram się używać naszego cukru z buraków i w miarę możliwości produktów nie przetworzonych ale niestety nie we wszystkim można być samowystarczalnym.

Strony

Skomentuj