Naukowcy szukają wyjaśnień dla dziwnych świateł poprzedzających trzęsienie ziemi

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Po trzęsieniu ziemi o sile 8,1 stopnia, które uderzyło 7 września na południowym wybrzeżu Meksyku pojawiły się nagrania dziwnych fenomenów optycznych, poprzedzających to zjawisko. Zaobserwowano liczne błyski na nocnym niebie, które tylko pozornie wyglądały jak nadciągająca burza. Uznano, że to światła towarzyszące aktywności sejsmicznej. Tylko co je powoduje? 

 

Światła towarzyszące trzęsieniom ziemi są zjawiskiem tak niezwykłym, że graniczą z mitem. Pierwsze znane raporty o nich pochodzą z 89 roku p.n.e.  potem o światłach występujących przy wstrząsach sejsmicznych rozprawiano przez stulecia. 

Widziano je przed tragicznym trzęsieniem ziemi we włoskiej L'Aquili w 2009 r., a także w 2016 r. nad Wellington w Nowej Zelandii. Ilość zaobserwowanych niewyjaśnionych zjawisk tego typu cały czas rośnie. Może się tak dziać również ze względu na większą niż kiedyś dostępność urządzeń nagrywających obraz, które znajdują się w rękach ludzi. Skoro zatem wszystkie te zjawiska są tak dobrze udokumentowane, to czym są te zjawiska i co je właściwie powoduje?

W wielu przypadkach można je wytłumaczyć innymi zjawiskami, takimi jak płomienie wulkaniczne z pęknięć na dnie oceanu, meteory lub zorze polarne. Istnieje też teoria, że światła powodują skały magmowe lub metamorficzne, które są pod dużym naporem, aż rozbiciu ulegają wiązania molekularne. To może powodować uwalnianie jonów tlenu, który przepływają przez skałę. Im większy napór tym więcej ładunków co w rezultacie może prowadzić  do powstawania naładowanych warstw generujących zlokalizowane pola elektryczne. Najsilniejsze pola mogą powodować wyładowania widziane jako krótkie wybuchy widoczne w świetle widzialnym. 

Inną możliwością jest to, że światła poprzedzające trzęsienia ziemi są objawem triboluminescencji, czyli świecenia ciał pod wpływem tarcia. Blask powstaje wtedy gdy wiązania chemiczne są rozbijane przez tarcie, zgniecenie lub zarysowania. Podobnie działa ściskanie kwarcu, które popycha jony generując mały prąd. Jest prawdopodobne, że te same procesy mogłyby spowodować trzęsienia ziemi, zwłaszcza gdy uskoki poruszają się i zgniatają skały.


 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika KRNABRNY

Na jedym z zalaczonyvh zdjec

Na jedym z zalaczonyvh zdjec wyraznie widac ze stozek swiatla jest odwrocony a zrodlo jest na dole, chmury podswietlane sa od spodu. Rakiety wykluczam poniewaz nie towarzyszy zjawisku dzwiek.. Co wiecej odnosze wrazenie ze cetra swiatla znajduja sie nieco ponad ziemia, poniewaz nie zauwazylem aby ktores swiatlo przeslaniala zabudowa. Wyjatek stanowia tu oczywiscie wiezowce, ale to zwiazane jest z perspektywa.

Portret użytkownika KRNABRNY

....nie twierdze ze to ich

....nie twierdze ze to ich narodziny. Zbieraja sie po prostu przed trzesieniem na danym terenie aby sie doladowac. Normalnie sa niedwizdailne ale doaldowanie energiami wychodzacymi z ziemi powoduje chwilowy wystrzal fotonow.

Strony

Skomentuj