Naukowcy szukają sposobu na biologiczne „zatrzymanie czasu”

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Wikimedia Commons/Willow Gabriel, CC BY-SA 2.5

W DARPA powstał specjalny program znany jako "Biostaza", który ma na celu zwiększenie szans na przetrwanie rannych żołnierzy na polu bitwy. Ranni mają być poddani zabiegowi wywołującemu specjalny rodzaj letargu, który zwiększy szansę otrzymania pomocy medycznej na czas.

Kiedy ktoś zostaje ciężko ranny podczas walki, najważniejszym czynnikiem w utrzymaniu tej osoby przy życiu jest zapewnienie niezbędnego leczenia tak szybko, jak to tylko możliwe. W tym celu naukowcy z Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) zbadali możliwość spowolnienia reakcji biochemicznych w ciele rannych żołnierzy. Działanie to ma na celu umieszczenie organizmu w stanie zawieszenia, dopóki nie nadejdzie pomoc.

Inspiracją dla tego pomysłu były niesporczaki, mikroskopijne stworzenia, które mogą wejść w stan „kryptobiozy”, aby przetrwać mroźne temperatury, odwodnienie, a nawet promieniowanie kosmiczne.

Kluczem do osiągnięcia tego stanu u ludzi, jest kontrola specjalnych białek, znanych jako katalizatory, które przyspieszają szybkość reakcji chemicznych.

„Naszym celem w Biostazie jest kontrolowanie tych białek i spowalnianie procesów w nich zachodzących, abyśmy mogli z łatwością wprowadzić organizm w stan zawieszenia. Dzięki temu, odniesione rany bądź choroby zostaną zatrzymane.” – powiedział kierownik programu Tristan McClure-Begley.

Możliwość wykorzystania tej technologii na rannych żołnierzach jest póki co jedynie odległym planem. Jednak jeśli zespół odniesie sukces, program może okazać się nieoceniony również w innych sytuacjach, na przykład jako część wyposażenia karetek pogotowia.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika igm

Biologiczny System na Ziemi

Biologiczny System na Ziemi obejmuje wszystko co żyje, również Człowieka, póki co nie zapanujemy nad biologią bo to nie nasz ludzki wynalazek.

Obdarowano nas nieprzeciętnymi zdolnościami umysłu ale żeby te zdolości odkryć potrzeba rozwoju wewnętrznego, spojrzenia na siebie od wewnątrz a potem z zewnątrz i nie przez technikę a własny rozum, który dokona samooceny i skieruje na odpowiednią drogę poznania i rozwoju. Oceny naszych zdolności dokonują w dzieciństwie rodzice, choć nie zawsze trafnie to potem jako dorośli mamy szansę zmieniać nasze zainteresowania, jednak żeby nie zostać skierowanym na manowce życia trzeba poznać siebie, trzeba być otwartym na drugiego człowieka, na zbiorowość, w której żyjemy.

Sam Człowiek jako składowa będzie podlegał Systemowi Technicznemu bo właściwości naszych mózgów są do tego Systemu stworzone. Podobnie jak słonecznik wypatruje Słońca, Człowiek wypatruje cudów techniki i z czasem zaczyna je sam tworzyć. Tacy jesteśmy i przez tę cechę (póki co) bardzo łatwo nami manipulować bałamucąc ludzkimi możliwościami, ponad przeciętnymi zdolnościami organizmu w połączeniu z techniką, w zamysłach ludzkie roboty, żyjące głowy, hybrydyzacja, ludzie maszyny, to wszystko nas zniszczy i cofnie o lata świetlne w rozwoju technicznym.
To takie kuszenie nas by sprawdzić nasze umysły jak daleko damy się prowadzić w nieznane nawet za cenę unicestwienia, bo do SystemuTechnicznego na pełnoprawnych przedstawicieli nie ma wstępu umysł słaby wewnętrznie, bez własnych fizycznych barier ochronnych, barier psychicznych i mentalnych. Dlatego tak ważne jest by kolejny system panował nad wprowadzaniem tzw. nowinek technicznych do życia ludzi. Ale mamy jeden kłopot - w tym systemie o wszystkim decydują ludzie bez wyobraźni, słabi psychicznie, bez doświadczenia i goniący za popularnością i kasą, za zbytkami dla własnej kasty. Ten system to System Polityczny, który miał być koordynatorem rozwoju a stał się systemem ucisku. Należy to podkreślać bo taki rozwój prowadzony przez ten system będzie trwał do pewnego momentu by za kolejnym zakrętem napotkać ścianę, której nie zburzy najnowocześniejszy czołg czy rakieta samosterująca i zacznie się cofanie i weryfikacja błędów. Szkoda tylko, że znów trzeba powtarzać lekcje i grzebać w przeszłości dziejów by znaleźć dowód istnienia człowieka.

Z nowymi doświadczeniami zapominamy, że najważniejszy jest dla nas System Biologiczny a żadna technika nas nie uzdrowi jeśli materiał wyjściowy będzie (za przeproszeniem) "gówno wart''. Technika sama w sobie ma nam służyć do ciekawszego i pełniejszego przeżywania życia, odkrycia kim jest Główny Projektant, który zaprojektował nam ten świat, a może i nas. Czy bez techniki wiedzielibyśmy, że kwiaty nie wyglądają tak jak je widzimy bo nie zostały zaprojektowane dla nas tylko dla owadów, a same owady to dopiero cuda inżynierii biologicznej, nie mówiąc już o bardziej skomplikowanych żywych istotach. Wszystkie urządzenia, wynalazki techniki w każdej dziedzinie dbającej o człowieka i środowisko a odkrywajace przed nami ten zadziwiający świat są właściwe.

Powinniśmy być pewni, że takich kolonii ludzkich jak ziemska jest we Wszechświecie tysiące, bo Ziarno rzucone w grunt przy sprzyjających warunkach kiełkuje i rozwija się a nawet w warunkach ekstremalnych trwa i zadziwia wolą życia. Czy wszystkie cywilizacje obrały kurs na samozniszczenie? Nie, są potężne cywilizacje ludzkie mające w małym palcu nasze problemy, z którymi my zmagamy się jak mrówka w mrowisku oni rozwiązali by taki problem rozumem Człowieka a nie mrówki. To nie jest przepaść cywilizacyjna tylko zmiana orbity w myśleniu.

Portret użytkownika alojzy

Zabawna sytuacja: zgadzam się

Zabawna sytuacja: zgadzam się z wnioskami, ale nie zgadzami się z "przyczynami" prowadzącymi do tych wniosków. W skrócie: krzywo patrzę na tego "głównego projektanta" i powszechność cywilizacji/życia - przydałby się w końcu jakiś dowód.
 

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Czasu jako takiego nie można

Czasu jako takiego nie można zatrzymać ponieważ on nie istnieje. Natomiast procesy biologiczne można spowolnić. Na przykład poprzez zwolnienie metabolizmu i obniżenie temperatury ciała. Przykładem jest rekin polarny ,o którym zresztą niedawno był tu artykuł. Rekin miał bodajże 400lat , rósł 1cm na rok i pływał w wodzie o temperaturze -2 stopnie. Zapewniło mu to długi żywot.

Portret użytkownika Medium

Piszesz jawną sprzeczność w

Piszesz jawną sprzeczność w dwóch następujących po sobie zdaniach:

Czasu jako takiego nie można zatrzymać ponieważ on nie istnieje. Natomiast procesy biologiczne można spowolnić.

Pojęcie spowalniać jest pochodne od pojęcia czasu.

Czas istnieje. Pewnego rosyjskiego badacza czasu, odkrywcę zasad nim rządzących kompletnie zdyskwalifikowano. W sieci można znaleźć wypowiedź jego syna.

Portret użytkownika Medium

Strasznie ubogi artykulik.

Strasznie ubogi artykulik. Brak nawet informacji, czy ranny sam mógłby wobec siebie zastosować procedurę, czy potrzebuje drugiego do pomocy.

Przypominam, że jogini potrafią sami pogrążać się w stan anabiozy i żadna DARPA im niepotrzebna.

Dlaczego by nie zacząć kroczyć ścieżką samorozwoju i osiągać mistrzostwo bez żadnego instrumentalnego nowoczesnego wsparcia? Dlaczego współczesność woli człowieka traktować instrumentalnie?
 

Portret użytkownika Eva11

To nie zatrzymanie czasu

To nie zatrzymanie czasu biologicznego ,a jedynie procesów jakie zachodzą w organizmach żywych...Choć napewno się im to nie uda ..Bo zegar tyka i  będzie tykal ...

Już zepsuli tyle w tym świecie ,że lepiej niech zostawia czas w spokoju ....

Nie znajdą nic co jest sprzeczne z planem stworzenia.

Człowiek musi naprawiać wnętrze,a nie ciało które i tak o ironio upośledza w imię ratunku ....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Max 1983

A żeby było jasne ,przeciwko

A żeby było jasne ,przeciwko ziółką czy nawet homeopatii tez nic nie mam.Nawet jakiś czas stosowałem.Najlepiej jak te rzeczy ida w parze.Przesadne ufanie medycynie ,czy zachwycanie się technologią też nie jest dobre.Ale warto kibicowac tym którzy chcą dobrze a ufam ,że ich zamiary są dobre.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Strony

Skomentuj