Naukowcy sugerują, że masowe wymierania nie są przypadkowe i mogą mieć charakter cykliczny

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych doszli do wniosku, że masowe wymierania występują w regularnych odstępach czasu. Te interwały wynoszą średnio około 27,5 miliona lat.

Idea cyklicznego masowego wymierania nie jest nowa, ale pozostaje kontrowersyjna. Prace naukowe na ten temat stworzone przez specjalistów z New York University i Department of Global Ecology w Carnegie Institute of Science, zostały opublikowane w czasopiśmie Historical Biology. Naukowcy podkreślają w nim, że czworonogi - w tym płazy, ptaki, gady i ssaki - w ciągu ostatnich 300 milionów lat doświadczyły co najmniej dziesięciu oddzielnych epizodów zwiększonego wymierania.

 

Niektóre z nich zbiegają się w czasie z upadkami dużych asteroid czy erupcjami wulkanów na dużą skalę. Zdaniem wielu ekspertów, to one mogły spowodować masowe wymierania lub przynajmniej je zintensyfikować. Ponadto istniejące badania skupiały się dotychczas głównie na organizmach morskich i wykazały, że okres między wymieraniami w ciągu ostatnich 260 milionów lat trwa od 26,4 do 27,3 milionów lat. Aby przetestować tę hipotezę na zwierzętach lądowych, amerykańscy eksperci przeprowadzili własne badania.

Korzystając z wielu innowacyjnych modeli matematycznych, naukowcy doszli do wniosku, że cykle wymierania istnieją również w przypadku zwierząt lądowych. Ale najciekawsze jest to, że okresowość jest również typowa dla globalnych kataklizmów, takich jak uderzenia asteroidy lub komety. Tak więc, zdaniem astrofizyków, uderzenia dużych ciał na Ziemi następują mniej więcej co 26-30 milionów lat. Faktem jest, że Układ Słoneczny przechodzi przez środkową płaszczyznę Drogi Mlecznej, pełną niebezpiecznych asteroid i komet, mniej więcej co 30 milionów lat. Interakcja z ciemną materią w tej części Galaktyki, według przewidywań astrofizyków, może również powodować kataklizmy związane z aktywnością wulkaniczną.

 

W przybliżeniu taki cykl, zdaniem amerykańskich naukowców, dotyczy również masowych wymierzeń występujących co około 27,5 mln lat. W każdym razie, naukowcy zauważają, że w przypadku trzech z tych wymierań, które miały miejsce w ciągu ostatnich 250 milionów lat, znany jest wpływ obiektów pozaziemskich. Podkreślają również, że te odkrycia wymagają większej ilości badań.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

No bo, boonobo. NIC NIE JEST

No bo, boonobo. NIC NIE JEST WIECZNE ! I po jakimś czasie, co się nam ludkom wydaje, że już tak będzie na ament, okaże się w końcu, że jest wręcz odwrotnie i od nowa.Czyli oni, ci naukofcy to odkryli, że coś jest cykliczne.No bonobo jest takie właśnie.Stary szaman indyjski dawno to wiedział Lol A tu KONIEC.

Skomentuj