Naukowcy sugerują, że erupcje superwulkanów mogą zostać przewidziane

Kategorie: 

Armaggedon-online.com

Jak donosi serwis BBC, naukowcy stwierdzili, że erupcje największych wulkanów na planecie można przewidzieć kilkanaście dekad przed tym wydarzeniem. Naukowcy badali próbki z greckiej wyspy Santorini. Analizowali tamtejsze skrystalizowane skały sugerujące, że erupcje są poprzedzane szybkim przyborem magmy pod ziemią, który może być wykryty przez nowoczesne instrumenty.

 

Erupcje superwulkanów to wydarzenia o katastroficznym charakterze. Potrafią wyemitować do atmosfery taką ilość pyłu i gazów, że zmienia to na jakiś czas cały klimat na Ziemi. Badanie, które tutaj przytaczamy zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie, Nature.

 

Wulkanolodzy określają te największe zjawiska wulkaniczne, jako erupcje tworzące kratery. Magma jest wyrzucana na tak dużym obszarze, że pozostawia ogromną depresję na powierzchni Ziemi, co przypomina struktury znane, jako normalne kratery.

 

Superwulkany potrafią być w uśpieniu przez tysiące lat, ale tak jak do tej pory uważano, że przewidywanie tych zjawisk jest możliwe z wyprzedzeniem kilku miesięcy tak teraz pojawia się możliwość znacznego zwiększenia horyzontu czasowego. Mówi się nawet o możliwości przewidywania kilkudziesięcioletnim wyprzedzeniem

  

Kiedy wulkan się budzi rośnie poziom magmy i zmierza ona do powierzchni, co powoduje pękanie skał a to już jesteśmy w stanie odebrać i odpowiednio przeanalizować. Oprócz sygnałów sejsmicznych obserwuje się też deformacje terenu i zwiększenie emisji gazów wulkanicznych.

 

Według tego, co twierdzą naukowcy magma gromadzi się przez tysiące lat głęboko pod kalderą, po czym w jednym momencie wybucha. Nowe ustalenia mają potwierdzić, że istnieje coś takiego jak faza przyspieszonego napełniania magmą. W kategoriach czasowych okres ten może trwać do kilkudziesięciu lat.

 

Dowody pochodzą z analiz kryształów pumeksu z wyspy Santoryn,  które były analizowane przez specjalistów z Francji, Szwajcarii i Singapuru. Wykorzystując zaawansowane technologie postarali się ustalić czas krystalizacji badanych skał i doszli do wniosku, że to był okres kilkudziesięciu lat.

 

Najsłynniejszym superwulkanem na świecie jest amerykański Yellowstone, ale mylą się ci, którzy myślą, że ewentualna erupcja to tylko problem USA. Gdyby do tego doszło byłby to problem całego świata. Poza Yellowstone jest kilkanaście miejsc na świecie gdzie znajdują się takie kaldery formowane wybuchem. W Europie są trzy takie miejsca: Campi Flegrei w okolicy Włoch, Santoryn w okolicy Grecji i Laacher See w Niemczech. 

 

Źródłohttp://www.bbc.co.uk/news/science-environment-16834570

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika rik

Szymborska Wisława Lenin Że w

Szymborska WisławaLeninŻe w bój poprowadził krzywdzonych,że trwałość zwycięstwu nadał,dla nadchodzących epokstawiając mocny fundament -grób, w którym leży tennowego człowieczeństwa Adam,wieńczony będzie kwiatamiz nieznanych dziś jeszcze planet.

Portret użytkownika fredi

Dlaczego ma wracać?

Dlaczego ma wracać? Komunistka pierwszego sortu, poprawność polityczna  nie pozwala mówić prawdy o kobiecie która popierała mordowanie Polaków, kochała Stalina i Lenina, żona UBeka

Portret użytkownika ja z drogi

W.Sz. Partia. Należąc do

W.Sz.Partia. Należąc do niej, z nią działać, z nią marzyć, z nią w planach nieulękłych, z nią w trosce bezsennej - Wierz mi to najpiękniejsze, co się może zdarzyć w czasie naszej młodości - gwiazdy dwuramiennej.Pytania brzmią ostroale tak właśnie trzebabo wybrałeś życie komunistyi przyszłość czekatwoich zwycięstw.

Portret użytkownika Rasta4Peace

Nic nie przewidzą nawet jakby

Nic nie przewidzą nawet jakby mieli niewiem jaki sprzęt nie przewidzą zachowania ani matki natury ani słońca, zmienność nastrojów pojawia się i znika, wszystko jest ze sobą połączone, zbiorowa świadomość bardzo skutkuje w najróżniejszych "fochach" naszej planety, nie ma nic zaplanowanego co do godziny jesli chodzi o trzęsienia ziemi czy erupcje wulkanów, tak samo jest z rozbłyskami.Pozdrawiam

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Portret użytkownika pg

Tak tak, teraz odkrylismy, że

Tak tak, teraz odkrylismy, że możemy przewidzieć taki wybuch wiele wiele lat wcześniej, ale w zwiazku z tym, że to już niedługo na co wskazują liczne oznaki geologiczne na świecie, które zapewne zauwazyliscie, to dlatego zamieścimy wieść o naszym wspaniałym odkryciu w prestiżowym piśmie "naukowym" abyście się nie martwili i dalej kontynuowali swoje świstakowe życie... Mydlenie oczu dla mas... normalka

Portret użytkownika syzyf

CZYLI JAK ? sa w stanie

CZYLI JAK ? sa w stanie przedwidziec z dokladnoscia dnia i godziny ??? TO BY BYLO COS NOWEGO ! z tego co wiem "naukowcy" od czasu jak odkryli superwulkany ich role i znaczenie(moze nie do konca bo jak narazie to tylko symulacje komputerowe i teoretyzowanie-spekulacje wykopaliskowe na podstawie skamielin itp.) to przewidzieli ze znowu wybuchna , wiec "erupcje największych wulkanów na planecie można przewidzieć kilkanaście dekad przed "   ze wspolczesne udokumentowane badania zaczely sie okolo osiemnastego wieku to mamy i "kilkadziesiat" dekad i jak wybuchnie jakis powiedza w jakims BBS albo SSB ze wtedy "ich naukowcy"to przewidzieli hahahaha 

Skomentuj