Naukowcy stymulują wzrost raf koralowych przy użyciu prądu elektrycznego

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ekolodzy poszukują nowatorskiego sposobu na uratowanie Wielkiej Rafy Koralowej w Australii. Co ciekawe, postanowiono, że do przyspieszenia wzrostu koralowców zostanie wykorzystana energia elektryczna. O pomyśle poinformowała grupa Reef Ecologic za pośrednictwem czasopisma naukowego New Scientist.

 

Koncepcja wykorzystania energii elektrycznej do stymulowania wzrostu koralowców jest rozważana już od jakiegoś czasu, a podobne projekty ruszyły na Karaibach, Oceanie Indyjskim oraz w południowo-wschodniej Azji. Dziś kolej na rejony Wielkiej Rafy Koralowej.

 

Prąd o niskim napięciu przepływa przez stalowe konstrukcje, umieszczone w pobliżu raf i wchodzi w interakcję z minerałami znajdującymi się w morskiej wodzie. Badania dowiodły, że taka stymulacja znacznie przyspiesza regenerację uszkodzonych koralowców.

 

Próby Reef Ecologic są obecnie przeprowadzane w odległości 100 km na północ od australijskiej przybrzeżnej miejscowości Cairns. Region ten był poważnie dotknięty masowym wybielaniem koralowców, które przybrało na mierze w 2016 i 2017 roku. W naturalnych warunkach proces odnowy koralowców oszacowano na około dekadę, ale stymulacja prądem elektrycznym ma skrócić ten czas.

Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że w wyniku wybielania koralowców zatrważający odsetek 93% Wielkiej Rafy Koralowej obumiera. Wybielanie jest zwykle spowodowane rosnącą temperaturą wody. Samo wybielanie nie zabija koralowców, jednak sprawia, że są one znacznie bardziej wrażliwe na jakiekolwiek inne szkodliwe czynniki.

 

Prąd o niskim napięciu, który jest stosowany do stymulacji wzrostu koralowców, nie jest szkodliwy dla ludzi ani dla organizmów morskich. Znacznie poważniejszym problemem jest doprowadzenie takiego zasilania do poszczególnych miejsc w oceanie. Mimo tego naukowcy nie zniechęcają się, ponieważ już wiele badań dowiodło, że sposób jest skuteczny.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj