Naukowcy stworzyli zmodyfikowane komórki "zombie"

Kategorie: 

Źródło: img.mit.edu

W dzisiejszych czasach nauka prze do przodu w zatrważającym tempie stwarzając między innymi coraz to nowsze możliwości, między innymi manipulacji materią organiczną, DNA a także komórkami.  Tematyka eksperymentów genetycznych rodem z filmów Hollywoodu jest dziś już mało komu obca, a wręcz stawiając coraz śmielsze kroki staje się naszą codziennością będącą w zasięgu ręki.

 

Wielu z nas zastanawiało się na pewno jak i czy możliwe jest stworzenie prawdziwego cyborga, a także czy realnym zagrożeniem jest chyba najpopularniejszy obiekt zainteresowania wielu miłośników horrorów czy gier - Zombie a także związana z nimi Apokalipsa. Oczywistym raczej jest to, że do czegoś takiego jak Zombie Apokalipsa w dzisiejszych czasach dojść nie może z uwagi na to, iż po prostu brakuje...Jeszcze najważniejszego elementu tego zjawiska, czyli martwych zwłok przywróconych do życia i polujących na świeże mięso swoich ofiar. Lecz czy aby na pewno?

 

Faktem na pewno jest to, że biologom z Sandia National Laboratories przy współpracy z Uniwersytetem w Nowym Meksyku udało się stworzyć w laboratorium martwe komórki, które przewyższają parametrami ludzkie.

 

Mówiąc w skrócie: komórki te stanowią niemal idealną replikę komórek macierzystych. Technika ich tworzenia polega na otaczaniu komórki krzemionką połączoną z kwasem krzemianowym, a następnie wypalaniu białek w temperaturze przewyższającej 400 stopni Celsjusza. Sprawia to, iż komórka łączy się  z krzemionką, która stanowi jej naturalny pancerz, lecz jest już martwa, jej właściwości przejmuje krzemionka, a tym samym jest zdolna do łączenia się i przekazywania informacji kolejnym komórkom.

 

Komórki te pomimo tego, iż są praktycznie martwe, potrafią funkcjonować o wiele lepiej niż te żywe, potrafią także przetrwać o wiele większe temperatury i ciśnienie, a także są praktycznie nieśmiertelne w normalnych warunkach. Dzięki ich twardości i formie stałej, można je zastosować do budowania konstrukcji komórkowych w niespotykanie dotąd małej skali, co daje wiele nowych zastosowań np. w medycynie oraz produkcji masowej, a dzięki zmniejszonym znacznie zapotrzebowaniem a także odporności między innymi na elektryczność np. w ogniwach paliwowych.

 

Jak powiedział czołowy badacz w tym kierunku Bryan Kaehr, krzem jest tylko początkiem, gdyż ów efekt można było by uzyskać z innymi pierwiastkami, np. z tytanem, co sprawiłoby, iż takie komórki były by praktycznie niezniszczalne. Zaletą można powiedzieć jest także to, iż komórki te pracują jak normalne, co sprawia, iż automatycznie tworzą zaprogramowane w DNA struktury bez ingerencji człowieka. Może to być przyczyną braku kontroli nad ich poczynaniami, co nie koniecznie poprowadzi do korzyści.

 

 

Źródło: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130207114659.htm

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Komentarze

Portret użytkownika Ja

A co z panem który obgryzł

A co z panem który obgryzł twarz innemu panu nie tak dawno w Miami w USA??? Ponoć był pod wpływem narkotyków i to niebyle jakich :]
Jak w miastach ostaną się tylko supermarkety wyelimonowanie społeczeństw będzie dziecinnie proste :] Wystarczy nie dostarczać pożywienia do tych dziwnych tworów a ludzie z głodu sami sie pozjadają, ale aby przyspieszyć proces atodestrukcji wszczepi się ludziom pod postaciom szczepionek substancję która zamieni ludzi w krwiożercze bestie, i ostanie się tylko upragnione 500000000 niewolników służacych swoim panom "elitom" do brudnej roboty. NWO i kamyczek w Georgi nabiera pełnieszych barw :]

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika Juszka1980OGL

dwie rzeczy mnie zastanawiają

dwie rzeczy mnie zastanawiają jak dobrze wiemy kazda komórka potrzebuje "paliwa" i czynnika spalającego czyli tlen wiec jak takie komórki "krzemianowe" mają funkcjonować skoro posiadają "szkistą" otoczke co bedzie ich paliwem jak przetwarzać beda materie w energię. Artykuł fajny ale jestem na 100% przekonany że stworzenie przez ludzi organizmu w tej formie jest niemożliwe. Rozumiem że mozna modyfikować genetycznie ale nie jestesmy w stanie zmieniać skladu pierwiastkowego. W laboratorium można poeksperymentować moze to pozwoli znaleźć jakies leki czy protezy kleje do kości ale "zombi" z tego nie wyjdzie. Chyba mój racjonalny i troszkę naukowy sposób dedukcji jest dobry.
pozdrawiam Juszka

Portret użytkownika Judyta

Witaj Juszka! Odpowiedź na

Witaj Juszka! Odpowiedź na Twoje pytanie jest prosta. Będą rozmnażać się, oddychać, odżywiać tak samo jak wirusy.
Podaję teraz fragment wypowiedzi lekarza medycyny Jacka Kazińskiego na temat wirósów:
Nie wiadomo nawet, czy można je zaliczyć do istot żywych, gdyż zbudowane są tylko z materiału genetycznego – kwasu nukleinowego oraz otaczającej go ochronnej otoczki białkowej. Ponieważ wirusy samodzielnie nie mogą prowadzić żadnych procesów życiowych, takich jak przemiana materii, wzrost, synteza białek czy rozmnażanie, muszą w celu budowy nowych cząsteczek korzystać z obcych komórek, których procesy metaboliczne podporządkowują swojej informacji genetycznej. Zazwyczaj wykorzystując komórki gospodarza, wirusy wywołują u niego choroby zakaźne lub śmierć – stąd też łacińska nazwa wirusa oznacza „jad”.
Tak więc sprawa jest oczywista. Człowiek próbuje już sięgnąć po zakazany owoc z Drzewa Życia, a to naprawdę może prowadzić w prostej linii do Apokalipsy.
Pozdrawiam. Judyta

Portret użytkownika Judyta

Skoro piszą: "jej właściwości

Skoro piszą: "jej właściwości przejmuje krzemionka, a tym samym jest zdolna do łączenia się i przekazywania informacji kolejnym komórkom", to intuicyjnie wyczuwam, że możliwy jest mechanizm otaczania zdrowych ludzkich komórek pancerzem krzemowym, a jak wiadomo krzem jest w organizmie. Więc wydaje mi się, że będzie się rozmnażać jak wirus.
Pozdrawiam także Adę, dla której także tutaj odpowiadam.

Portret użytkownika ada

jezeli tak jest jak piszesz,

jezeli tak jest jak piszesz, to proces niszczenia bialka temperatura musialby sie odbywac z pominieciem jadra komorkowego. ciekawa jestem jak z innymi strukturami komorki. chyba ze proces mialby dotyczyc tylko blony bialkowolipidowej i ukrzemienie tejze...
za duzo niewiadomych Smile
Pozdrawiam Judyta Smile

Portret użytkownika browary hills

Artykuł jest opisany w dużym

Artykuł jest opisany w dużym skrócie, żeby jedynie zaprezentować co i mniej więcej jak udało się stworzyć naukowcom. Komórki nie są zeszkliwione i zamknięte, dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury otoczka krzemianowa staje się porowata, oraz łączy się w zupełnie nową komórkową strukturę z materialem miękkim komórki i jak było napisane pozwala to na kontakt komórki modyfikowanej z normalną.
Sam proces w pewien sposób balsamuje komórki, podobnie do mumifikacji, sa one jakby zasuszone, przez co właśnie potrzebują mniej energi niż żywe lecz pełnią swoje funkcje równie dobrze, a nawet lepiej niż żywe.  
Co do całego zombie (bo tak naukowcy nazwali tą metodę- metodą zombifikacji komórek), chodzi tu o to, że jesli użyje się innego materiału niż krzemian, który bedzie bardziej trwały ale jego właściwości pozwolą na namnarzanie i podział komórek w niekontrolowany automatyczny sposób, może dojść do specyficznych mutacji które nie koniecznie bedą pozytywne, także własciwosci tych komórek moga się w znaczący sposób zmienić. W oryginale wszystko jest opisane bardzo obszernie (ale po angielsku) więc zachęcam do przeczytania jesli ktoś jest zainteresowany. Mam nadzieje ze odpowiedziałem na wiekszość pytań.
Pozdrawiam.

Portret użytkownika browary hills

Paliwem dla komórek

Paliwem dla komórek zmodyfikowanych bedzie to samo co dla normalnych, czyli ATP jeśli dobrze pamiętam, z ta właśnie różnicą że ta "zasuszona" potrzebuje go wiele mniej, więc może przetrwać bardzo duże próby czasu, więc oprócz tworzenia prawie niezniszczalnych form życia jak napisał wyżej Angelus,  twór taki jak i komórka moze żyć wiele dłużej, podobnie jak w swego rodzaju stazie- setki może nawet tysiace lat. Wiadomo kto zapewne na tym kiedyś skorzysta.
Pozdrofka.

Strony

Skomentuj