Naukowcy stworzyli wyjątkowego robota z grafenu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Lampa błyskowa pozwoliła badaczowi Yong-Lai Zhang i jego współpracownikom z Uniwersytetu Jilin uzyskać materiał, który zmienia kształt w zależności od wilgotności środowiska. W artykule opublikowanym przez Optical Materials Express naukowcy zaprezentowali urządzenie oparte na tym materiale – poruszające się bez zewnętrznego źródła energii, jedynie w wyniku zmian wilgoci.

 

Do budowy wykorzystano mikroskopowe arkusze tlenku grafenu o grubości 5 μm. Jasne błyski światła, wywoływane przy pomocy zwykłej lampy błyskowej z odległości 20-30 cm powodowały, że arkusze wyginały się w odwracalny sposób. Wielkość wykrzywienia zależała od względnej wilgotności ośrodka i mieściła się w przedziale od 0 do 85 stopni.

 

Promieniowanie optyczne emitowane przez lampę błyskową powoduje zmniejszanie się oświetlonej strony arkusza tlenku grafenu. Gdy w powietrzu występuje wilgoć, oświetlona strona gromadzi i utrzymuje mniej cząsteczek wody niż pozostała część i staje się przez to większa, powodując, że cały skrawek się wygina. W rezultacie badacze otrzymali podobnego do kraba „robota” wielkości 1 cm, który zgina "szczypce" w obecności wilgoci i rozwiera je, gdy powietrze staje się suche. Może w ten sposób przebyć odległość 3,5 mm w ciągu 12 sekund. 

Już wcześniej wykazano podobne efekty, lecz stosowano do tego promieniowanie ultrafioletowe lub chemikalia, co skutkowało częściowym ubytkiem tlenku grafenu. Yong-Lai Zhang i jego współpracownicy uważają powyższe metody za mniej praktyczne i trudniejsze do kontrolowania niż ich oryginalny pomysł.

 

Siła, prostota, prawidłowe działanie w środowisku żywego organizmu i inne właściwości grafenu zapowiadają nowe urządzenia. Łatwo sobie wyobrazić wykorzystanie wspomnianych cech grafenu, na przykład przy tworzeniu miniaturowych implantów i medycznych mikrochipów, pracujących wewnątrz ludzkiego ciała.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika dobra.rada

Znam inne materiały, które

Znam inne materiały, które odkształcają się pod wpływem zmian wilgotności, np. drewno.

Akurat ten kierunek badań to ślepa uliczka, bo przy większych obiektach czas potrzebny na zmianę wilgotności będzie się liczył w godzinach, a nawet w dniach.

Skomentuj