Naukowcy stworzyli układ z grafenu, który jest źródłem nieograniczonej czystej energii

Kategorie: 

Źródło: Uniwersytet Arkansas

Zespół badawczy z Uniwersytetu Arkansas opracował układ, który przechwytuje ruch termiczny grafenu i przekształca go w prąd elektryczny. Zdaniem naukowców, taki układ można byłoby umieścić w czipie, aby generować czystą, nieograniczoną ilość energii elektrycznej dla małych urządzeń i czujników.

 

Najnowsze odkrycie jest kontynuacją badań z 2017 roku. Naukowcy opracowali wtedy teorię, według której zmiany kształtu na powierzchni grafenu, zachodzące w temperaturze pokojowej, można wykorzystać do wytwarzania energii. Sam pomysł stał w sprzeczności z obliczeniami fizyka Richarda Feynmana, jednak zespół pod przewodnictwem profesora fizyki Paula Thibado wykazał, że ruch termiczny grafenu faktycznie indukuje prąd przemienny w układzie.

Naukowcy dodali do swojego układu dwie diody do przekształcania prądu przemiennego w pulsujący prąd stały. Okazało się, że ich konstrukcja wzmacnia dostarczaną moc, zamiast ją zmniejszać, jak wcześniej sądzono. Zespół odkrył również, że stosunkowo powolny ruch grafenu indukuje prąd o niskiej częstotliwości, co jest istotne z technologicznego punktu widzenia, ponieważ elektronika działa wydajniej przy niższej częstotliwości.

 

Teraz naukowcy zamierzają ustalić, czy wygenerowana w takim układzie energia elektryczna może być przechowywana w kondensatorze celem jej późniejszego wykorzystania. Będzie to wymagało zminiaturyzowania układu i zbudowania go na czipie lub waflu krzemowym. Jeśli uda się połączyć miliony takich układów na czipie, będą mogły służyć jako źródło nieograniczonej energii elektrycznej. Powyższe badania ponownie pokazują, jak ogromny potencjał może mieć grafen w elektronice.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kiad

Moim zdaniem ta informacja

Moim zdaniem ta informacja jest niepoważna. A co z zasadą zachowania energi, oczywiście w układzie nierelatywistycznym? Czyżby znowu jakiś szarlatan chciał zaistnieć i wyciągnąć od głupich polityków kasę na pseudobadania? Pewnie tak. Już mieliśmy do czynienie z rewelacją tzw. "zimnej fuzji jądrowej", ostatnio niby wymyślono nadprzewodnik działający w temp. 273 K. A jak ktoś sugeruje podważenie drugiej zasady termodynamiki to powinno mu sie odebrać wszystkie dyplomy i na tym sprawę zakończyć.

Portret użytkownika erreb

Johny, Feymann był świetnym

Johny, Feymann był świetnym fizykiem, ale - co oficjalnie wiadomo - sprzedał się intelektualnie. W pewnym momencie zaczął pracować w kontrze do rzeczywistej fizyki i rozpoczął płatny lans teorii (i obliczeń), które miały wyprowadzić w pole kraje konkurujące energetycznie z USA.   To była większa sprawa, bo np taki Bohr też był w tym umoczony.

Portret użytkownika MiamiVibe

Tjaaa Ciekawe czy już do

Tjaaa Smile Ciekawe czy już do tych odkrywców zawitali smutni panowie z propozycją ,,nie do odrzucenia" Biggrin Tesla też chciał aby ludzkość miała do dyspozycji bezprzewodowo przesyłany prąd; czystą i nieskończoną energię, niestety prąd musi płynąć w kablach, bo głównym udziałowcem w przemyśle miedzianym był... Rockefeller XD

Portret użytkownika Mojeimię44

Z góry piszę, że to odpada

Z góry piszę, że to odpada gdyż grafen nie występuje w naturze a produkcja tego materiału jest zarówno toksyczna jak i bardzo droga. Są prostrze drogi do darmowej energii. Co z tego, że energia z grafenu jest czysta jak produkcja jest bardzo droga i toksyczna? Pewnie wytwarzanie grafenu jest bardziej toksyczne niż wytwarzanie energi węglowej. Według przewidywań w najbliższych latach nie nastąpi zbytni postęp w metodach wytwarzania. Więc pomysł do kosza. 

Portret użytkownika Ractaros96

To nie powód, aby całkowicie

To nie powód, aby całkowicie rezygnować z tego materiału. Im więcej zastosowań znajdziemy, tym większa presja będzie na wydajniejszą produkcję.

Kiedyś to samo się działo z plastikiem, ale przez kilka dekad stał się najbardziej rozpowszechnionym materiałem na świecie. Choć smutne jest to, że do dzisiaj trzeba wałkować ludziom, że nie wolno go od tak wyrzucać do środowiska.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Drako ludzie naprawdę nie

Drako ludzie naprawdę nie rozumieją że za używanie wszelkich syntetyków i trującej chemii na masową skalę odpowiedzialne są skorumpowani politycy i rządy, a kosztami niestety obarczani są podatnicy, to nie presja społeczna tylko interes elit wprowadza na rynek jakieś toksyczne gówna bez badań i nadzoru. Cała ta ekologiczna katastrofa to wina politycznych kurew i pazernych korporacji. Tak samo jest w przypadku 5G.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj