Naukowcy stworzyli sztuczne życie z syntetycznym DNA

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zespół naukowców z Uniwersytetu Cambridge stworzył sztuczny żywy organizm, zawierający syntetyczne DNA. Powstały twór to zmodyfikowana wersja bakterii Escherichia coli, której kod DNA został zbudowany od podstaw.

 

E. coli to bakteria, która wchodzi w skład flory bakteryjnej jelita grubego wśród ludzi i zwierząt. Brytyjscy naukowcy przez ponad dwa lata pracowali nad utworzeniem zupełnie nowego organizmu z syntetycznym, wręcz radykalnie zmodyfikowanym DNA. Tak powstała sztuczna żyjąca bakteria.

 

Syn61 to organizm zawierający 4 miliony liter kodu genetycznego. Jest to najdłuższy sztucznie wytworzony genom, który zbudowano od podstaw. Naukowcy przeanalizowali kod DNA bakterii E. coli, a następnie zmodyfikowali go, zmieniając i usuwając część kodonów, oraz znacząco wydłużyli. Powstały kod genetyczny dodano do bakterii E. coli i zastąpiono nim jego naturalny genom.

Sztuczna bakteria Syn61 jest nieco dłuższa i rośnie trochę wolniej od swojej naturalnej wersji. Co istotne, bakteria przeżyła ten eksperyment i jest uodporniona na wirusy. Warto dodać, że już w 2010 roku, w Stanach Zjednoczonych stworzono pierwszy na świecie organizm z syntetycznym DNA – bakteria Mycoplasma mycoides posiadała jednak „tylko” milion liter kodu genetycznego, a genom nie był tak radykalnie zmodyfikowany jak w przypadku bakterii E. coli.

 

Praca brytyjskich naukowców udowodniła, że życie może istnieć z ograniczonym i znacznie zmodyfikowanym kodem genetycznym. Dalsze postępy w tym zakresie mogą zapewnić możliwość dowolnego projektowania bakterii, które będą mogły wytwarzać nowe katalizatory, leki, białka oraz materiały.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Solo8o

A to sama z siebie się nie

A to sama z siebie się nie stworzyła? Biggrin A ja myślałem, że DNA samo się stworzyło z wielkiego wybuchu Smile Więc powinni stwożyć takie warunki by się ten nowy organizm sam mógł stworzyć. A jeszcze lepiej to powinni stworzyć otoczenie, króre by stworzyło takie warunki, by ta nowa ecola stworzyła się sama z samoistnie stworzonego DNA.

Historia lubi się powtarzać...Prawda? Nieprawda. Historia nie jest jakimś nadrzędnym ożywionym tworem, nie jest zbiegiem przypadkowych sytuacji. Zdarzenia są skutkiem czegoś, co było wcześniej planowane.

Portret użytkownika EkrudyDref

Proszę o zaprogramowanie

Proszę o zaprogramowanie-stworzenie nowego ptaszka kolorowego czyli barwnego, który będzie latał ładnie jak sikorka, śpiewał jak kanarek, wyglądał jak kraska i zimorodek, mieszkał w Polsce także zimą i zjadał komary jak jerzyk.

--------
Howgh!

Portret użytkownika Jack Ravenno

Gówno stworzyli. Wykorzystali

Gówno stworzyli. Wykorzystali żywy organizm aby wrzucić tam swoje "przepisy" Nie wiedza co dokładnie one robią i jak ale coś tam działa. To po prostu plagiat i tyle. Albo lepiej - cover e. coli. Gorzej będzie gdy tak naimieszają w kodzie, że z nieszkodliwej jakiejś bakterii zrobią zarazę gorszą od dżumy. Zabawkę se znaleźli - debile.

Portret użytkownika Illuminat13

Cale szczescie ze nie ma

Cale szczescie ze nie ma inkwizycji katolickiej obecnie w takim stanie jak byla kiedys Bo na grype i innye choroby wsadzali by do pieca aby wyleczyc  Sa ludzie ktozy pracuja azeby poprawic ten brutalny krwawy swiat gdzie kazdy kazdego wpierdala gdzie leje sie krew i tylu jest idiotow religijnych Nie wyobrazam sobie faktu azeby Jezus mogl wytrzymac wiecznosc z takimi idiotami ktozy w niego wierza Sredniowiecze na tym forum panuje ale jak ktorys baran zachoruje nie modli sie do matkie boskiej tylko jedzie do szpitala lub idzie do lekarza po recepte Nauka to piekna dziedzina ludzkiego zycia ale nie teoretyczna czlowiek tyle wymyslil ale poprzez chciwosc zgubil nadzieje

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj