Naukowcy stworzyli sztuczną inteligencję, która potrafi czytać w myślach

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Wygląda na to, że możliwość czytania ludzkich myśli jest już w zasięgu ręki. Naukowcy opracowali zaawansowany algorytm komputerowy, który odczytuje i zamienia sygnały z mózgu w mowę.

 

Nowa technologia powstała na amerykańskim Uniwersytecie Columbia. Jest to pierwsze takie oprogramowanie, które dosłownie tłumaczy aktywność mózgu na język ludzki. Innymi słowy – sztuczna inteligencja może czytać w naszych myślach.

Naukowcy w pierwszej kolejności zebrali dane od pięciu pacjentów, którzy przechodzili przez chirurgiczne leczenie epilepsji. W ich mózgach umieszczono elektrody, dzięki którym badacze mogli dokonać pomiarów elektrokortykograficznych. W tym czasie, cztery osoby opowiadały im krótkie opowieści. Chodziło o to, aby sprawdzić, jak zmienia się aktywność mózgu w reakcji na wypowiadane słowa.

W ten sposób naukowcy przeszkolili sztuczną inteligencję, którą następnie wypróbowano w intrygującym eksperymencie. Pacjenci mieli słuchać wypowiadanych cyfr od zera do dziewięciu, a w tym czasie naukowcy mierzyli aktywność ich mózgów i przepuścili dane przez syntezator mowy. Dźwięki, które wyprodukował syntezator, zostały następnie przeanalizowane i oczyszczone przez sztuczną inteligencję.

Eksperyment polegał na tym, aby pacjenci próbowali zrozumieć i powtórzyć te dźwięki. Naukowcy ogłosili sukces, gdy okazało się, że uczestnicy badania zrozumieli aż 75% nagranych dźwięków, które powstały na podstawie ich aktywności mózgu.

 

Dzięki tej technologii moglibyśmy np. kontrolować urządzenia z pomocą myśli. Istnieje jednak drugie, bardziej mroczne zastosowanie. Algorytmy tego typu z powodzeniem można wykorzystać do odczytywania ludzkich myśli. Naukowcy zamierzają bowiem kontynuować swoje badania – chcą wyszkolić swój program komputerowy, aby mógł odczytywać bardziej złożone słowa i zdania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Tak tak sztuczna inteligencja

Tak tak sztuczna inteligencja jest ok.Działa podobnie jak moja telepatia bo,ja np jestem telepatą. Inteligentnie odczytuję ludzkie myśli.Dowód? Nie nerwowo! Spoko już zapodaję przykład.Powiedzmy że niech będzie to arytmetyka to taka wybrana dziedzina z nauk matematycznych.Wymyśl sobie dwie jedynki. Masz ? Teraz je do siebie dodaj. Masz ? Ale nie mów mi co ci wyszło i co to za jedynki bo teraz właśnie moja rola jako telepaty.Już ci odczytuję twoje myśli i to TELEPATYCZNIE! Uwaga CZYTAM ! ...Wyszło ci dwa o ile nie jesteś skoczonym głąbem.Dwa...tych twoch jedynek po dodaniu, nie mylę się ? (nie dziękuj nie całuj ja mam dar a ty czuj się wybrany) Jak wyszło ci inaczej no cóż..nie moja wina że jesteś głąbem. Teraz możemy sie naukowo pospierać odnośnie posiadania mojego niezaprzeczalnego i przenikliwego daru telepatycznego o inteligencji sztucznej nie wspomnę bo ona sie dużo nie urwie od telepatii mojej.100 zeta sie należy za seans spirytystyczny...sorry telepatyczny.W końcu czy to nie wszytko jedno ?...Inteligentnie 100 się należy i już.

Portret użytkownika lipka

Jak ktoś lubi podsłuchiwać

Jak ktoś lubi podsłuchiwać czyjeś myśli to zawsze usłyszy coś na siebie a jak ja będę jeszcze wiedzieć, że jestem podsłuchiwana to dopiero wygarnę wiązankę niecenzuralnych słów o delikwencie, profilaktycznie już klnę jak furman.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Uu

Ludzkiego mózgu i

Ludzkiego mózgu i inteligencji maszyna nie poskromi. Umysł jest tak skonstruowany że na zagrożenie odpowiada innymi mechanizmami.

Jeżeli człowiek używa mózgu tylko w małym procencie to bardzo inteligentnego człowieka sztuczna inteligencja nie rozgryzie.

Zdecydowanie taniej jest stosować dotychczasowe rozwiązania propagandowe niż okiełznać sztuczną inteligencją ludzi inteligentnych.

Właściwie to inteligencja polega na nieszablonowym myśleniu a sztuczna inteligencja zaprogramowana jest na szablonie większości populacji która inteligentna nie jest.

Zresztą nawet napisane jest że testują to na ludziach chorych.

Portret użytkownika kokoszanel

Takie oprogramowanie już

Takie oprogramowanie już dawno istnieje. Podobnie jak nano chipy, które mogą wysyłać dane do odbiorcy (połączenie zagłówek samochodowy z nano chipem) do odbiorcy oddalonego o 2 km, za samochodem. Najciekawszym tematem są przesłuchania z użyciem mind control. Ale co mogę opowiadać, jeżeli wyżynami naszych umiejętności jest pisanie bez błędów ortograficznych nazw własnego powiatu.

Portret użytkownika finktank

Mogę się z Wami założyć o

Mogę się z Wami założyć o kazde pieniądze,  że może nie za 100 ale na pewno już za 200 lat na ziemi zostanie jedynie może ok 50 milionów ludzi- światowa eita najwyższego szczebla oraz słyużaca im sztuczna inteligencja oraz roboty przez nią zarzadzane, cała reszta niepotrzebnych ludzi zostanie wczesniej przez roboty wybita na polecenie swiatowej elity

Strony

Skomentuj