Naukowcy stworzyli "skórę" dla robotów, która rozciąga się jak ludzka

Kategorie: 

Źródło: GeoBeats News na youtube.com

Współpraca pomiędzy Uniwersytetem Technologicznym w Singapurze oraz Uniwersytetem Carnegie Mellon skutkowała wynalezieniem specjalnego hydrożelu, który swoim kształtem oraz strukturą przypomina tkankę roślinną i zwierzęcą. Innymi słowy – stworzono zaawansowaną „skórę” dla robotów.

Naturalne tkanki potrafią się rozrastać, co w rezultacie daje odrębne, skomplikowane kształty wielu roślinom oraz zwierzętom. Naukowcy postanowili zainspirować się przyrodą i stworzyć własną wariację na temat skóry dla robotów.

„Rozrost” skóry dla robotów osiągnięto częściowo poprzez manipulowanie stężeniem tlenu. Proces może być dodatkowo wzmocniony za pomocą zastosowania miękkiego drutu lub szklanego podłoża, które tworzą wiązania chemiczne z hydrożelem. To właśnie reakcje chemiczne powodują samoorganizację substancji, umożliwiając tworzenie różnego rodzaju struktur.

 

Obecnie robotyczna skóra powstaje przy zastosowaniu technologii druku 3D i można ją modyfikować jedynie poprzez dodawanie lub odejmowanie poszczególnych warstw materiału. Naukowcy postanowili jednak pójść o krok na przód i stworzyć hydrożel, który będzie naśladować proces powiększania się i namnażania żywych komórek.

 

Hydrożel jest powszechnie stosowany w inżynierii tkankowej, a także w dziedzinie miękkiej robotyki. Uważa się, że postępy w miękkiej robotyce mogą mieć ogromny wpływ zarówno na następną generację robotów, jak i na naszą zdolność do tworzenia syntetycznych narządów i zaawansowanych protez. Już teraz możemy produkować sztuczne mięśnie i pracuje się nad drukowaniem sztucznych serc.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

sensacyjna wiadomość ! chyba

sensacyjna wiadomość ! chyba ciągle jestesmy zagrożeni !? straszne czasy rządów filantropa... "Czy Polska pod wpływem Kornela Morawieckiego zmieni swoją politykę migracyjną? Ojciec urzędującego premiera chce korytarzy humanitarnych i twierdzi, że 7 tysięcy imigrantów, których przyjęcie zadeklarował rząd PO-PSL, na 40-milionowy kraj nie powinno być problemem.„Rząd Morawieckiego powinien uruchomić korytarze humanitarne i zaproponować uchodźcom naszą kulturę” - powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Kornel Morawiecki, lider partii Wolni i Solidarni, a prywatnie ojciec urzędującego premiera Mateusza Morawieckiego.Na tym nie koniec, bo Morawiecki senior uznał, że owe 7 tys. imigrantów, na których przyjęcie zgodziła się ekipa PO-PSL, na 40-milionowy kraj „nie powinno być problemem”. - Zaproponujmy im naszą kulturę. Powinniśmy z uchodźców czynić nas. Tylko powinniśmy przybyszom postawić wymagania, zmusić ich do wysiłku, sami podjąć działania, które „ich” przerobią na „nas” - powiedział. Polityk dodał, że rząd kierowany przez jego syna powinien uruchomić korytarze humanitarne, o które apeluje Kościół.Wizja polityki imigracyjnej serwowana przez Kornela Morawickiego stoi w sprzeczności z dotychczasową praktyką rządów Zjednoczonej Prawicy." http://www.pch24.pl/kornel-morawiecki-chce-przyjac-7-tys--imigrantow--premier-poslucha-ojca-czy-prezesa-,57166,i.html#ixzz52XYFK0tK

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj