Naukowcy stworzyli robota-węża, który pomoże w poszukiwaniach ofiar trzęsień ziemi

Kategorie: 

Źródło: University of Tohoku

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Tohoku stworzyli 8-metrowego wężopodobnego robota, który został zaprojektowany do pomocy ofiarom trzęsień ziemi oraz tsunami. Urządzenie może wspinać się po ścianach i przedostawać w trudne do osiągnięcia miejsca, unikając przy tym kolizji z różnymi obiektami.

 

Robot przypomina w swoim wyglądzie węża, jednak zamiast łusek pokryty jest krótkimi włoskami. Urządzenie o długości 8 metrów może wspinać się po ścianach lub innych obiektach do wysokości 20 metrów. Ważący około 3 kilogramy robot porusza się z prędkością 10 m/s i może szybko zmieniać kierunek ruchu, aby uniknąć kolizji.

Profesor Satoshi Tadokoro, który pracował nad projektem robota-węża twierdzi, że możliwości urządzenia wykraczają poza zdolności człowieka. Maszyna może szukać ludzi w trudnych do dotarcia obszarach katastrof, na przykład w ruinach budynków po silnych trzęsieniach ziemi, a także sprawdzać poziom bezpieczeństwa terenu.

 

Inspiracją dla stworzenia robota było trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu w 2011 roku, gdy wiele budynków zostało zawalonych, a drogi stały się nieprzejezdne. Wówczas w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami zginęło ponad 15 tysięcy osób, a ponad 5 tysięcy jest nadal uważane za zaginione. Zespół badawczy stale udoskonala swój projekt.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika ajwaj

Po stresie spowodowanym

Po stresie spowodowanym przysypaniem i brakiem perspektyw na ratunek, to raczej szybciej bym dostał zawału widząc obok siebie takie coś niż spodziewał się od tego czegoś pomocy.
No dobra, trochę żartuję, bo pewnie z nudów zacząłbym to rozkręcać, żeby zobaczyć co jest w środku.

Skomentuj