Naukowcy stworzyli robota inspirowanego ośmiornicą

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niemiecka firma produkująca roboty przemysłowe uważa, że ciało ośmiornicy może być idealnym prototypem dla robota przeznaczonego do pracy w pobliżu ludzi.

 

Roboty przemysłowe są od dawna wykorzystywane w fabrykach, ale stanowią często potencjalne zagrożenie dla pracujących w ich pobliżu ludzi. Wypadki spowodowane nieprzewidzianymi awariami mogą prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci.


Nowy robot ma być wykonany z miękkiego silikonu, który w dotyku ma zachowywać się jak balon. Jego macki będą wprawiane w ruch poprzez sprężone powietrze uwalniane z pomp. Będzie także posiadał dwa rzędy przyssawek, dzięki którym robot będzie chwytał i przytrzymywał przedmioty, także o nieregularnym i skomplikowanym kształcie.

 

Robot, którego nazwano OctopusGripper, dzięki swojej elastycznej strukturze, ma być znacznie bezpieczniejszym współpracownikiem. Ponadto, jego zdolność do owijania się wokół obiektyw, a także utrzymywanie ich dzięki przyssawkom oznacza, że będzie mógł przechodzić od jednego zadania do drugiego z minimalnymi modyfikacjami.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj