Naukowcy stworzyli program, który przewiduje przyszłość na podstawie wiadomości w mediach

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Naukowcy stworzyli program, który opierając się na doniesieniach medialnych, będzie w stanie ostrzec przed nadchodzącymi epidemiami czy wybuchami przemocy.  Patrząc na wydarzenia, system spróbuje zidentyfikować wspólne wzorce między nimi i przewidzieć, co stanie się w najbliższej przyszłości. 

 

Prototyp stworzony został przez badaczy Erica Horowitza z Microsoft Research i Keiry Radin, pracownika Technion (Israel Institute of Technology).  Według Horowitza, ich system jest oparty na archiwach gazety The New York Times w okresie 22 lat (1986 do 2007), a także wielu źródłach internetowych. Powstały algorytmy do zrozumienia znaczenia słów i budowy "baza wiedzy". Całe oprogramowanie wykorzystuje więcej niż 90 źródeł.

 

System został z powodzeniem przetestowany na prawdziwych wydarzeniach.  W niektórych badaniach, dokładność przewidywania utrzymywała się w zakresie 70 do 90%.  Na przykład, analizując informacje o powodzi w Angoli w 2006, ostrzegł o zbliżającej się epidemii cholery.  Innym razem wystosowano ostrzeżenie o rozprzestrzenianiu się choroby w Angoli po analizie wiadomości o poważnym huraganie w Afryce w roku 2007.

 

Dzięki analizie wielu różnych źródeł, system "widzi" kontekst, który nie jest dostępny dla kogoś, kto czyta tylko jedną gazetę lub portal.  Projekt jest tworzony przy wsparciu firmy Microsoft, ale korporacja podobno nie ma planów, aby uczynić go produktem komercyjnym.  System przewidywania tematu jutrzejszych wiadomości można uczynić jeszcze bardziej precyzyjnym. Horowitz i Radin planują dodać więcej źródeł, w tym archiwów gazet i innych książek w wersji cyfrowej.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

WAŻNA INFORMACJA: 2 dni temu

WAŻNA INFORMACJA:
2 dni temu sąd w Szczecinie nałożył na rodziców, którzy nie zaszczepili swojego dziecka karę 500 pln na wniosek Sanepidu.
Tak więc pewnie kara będzie już powszechnie stosowana dla rodziców, na których Sanepid złoży wniosek do sądu. Sprawa jest jasna, w sądzie nie wygramy, więc pora szukać rozwiązań "alternatywnych".
Dziwne, że  nigdzie o tym nie pisall, tylko w radiu podali, usłyszałem przez przypadek w wieczornych wiadomościach.

Portret użytkownika Dr Piotr

Czyli czytając to, co

Czyli czytając to, co podesłałeś, wynika, że wszyscy jesteśmy "w dupie" w tym temacie i tylko rozwiązania "alternatywne" moga uchronić nasze dzieci od szczepień...
żyjemy jak murzyni w gettcie bez prawa do samostanowienia o swoim zdrowiu i wielu innych rzeczach, bo pan urzędnik i przekupni lekarze na usługach big pharmy wiedzą lepiej co jest dla nas dobre...zrobiło się z tego kraju totalne szambo.
Oby coś się zaczęło dziać, a ludzie odzyskali rozum i wzrok, bo jak nie to w miejscu Polski będzie granica niemiecko-rosyjska, albo nowa Judeopolonia z gettami do mieszkania dla Polaków.

Portret użytkownika Juszka1980OGL

oczywiscie ze tak musi być,

oczywiscie ze tak musi być, szczepienia przeciw odrze itp to obowiązek i juz, mówisz o samostanowieniu a jak by wygladał ruch na drogach, albo ja sobie ustalam że kradzież do wartości 10000 pln nie jest przestępstwem wiem że to przesada co napisalem ale przeczytaj o śwince odrze i różyczce i skuteczności szczepionek a przekonasz się ze mają racje (tak ja uwazam).
ps kto z was zaszczepił się przeciw WZW typ A i B naprawde warto bo skuteczność praktycznie 100% a choroba jest straszna. szczepionka na wzw c bedzie za okolo 5-7 lat.
wzw b okolo 2 mld ludzi choruje a 1 mln co roku umiera
wzw c 170 lmln chorych
pozdrawiam Juszka

Pozdrawiam !STRACH  odbiera  rozum,    STRACH  zabija  duszę !

Portret użytkownika Pantera

Dokładnie! Tyle, że media

Dokładnie! Tyle, że media mogą tyle, na ile pozwolą im ludzie. Każdy odbiornik rtv i komp wyposażony jest w wyłącznik. Prasa tez siłą w ozy się nie pcha. Decyzja należy zawsze do odbiorcy! Kiedy wreszcie ludzie zrozumieja, ze sami kreują swoją rzeczywitość? ZASILAMY TO, NA CZYM SKUPIAMY UWAGĘ! 

Portret użytkownika Anikifadia

Program taki istniał już 10

Program taki istniał już 10 lat temu i dzialał na tej samej zasadzie!!!
Nic nowego!
Stworzyli go wtedy ludzie do grania na giełdzie i miał pokazywać w co warto inwestować lecz po jakimś czasie odkryli, że program przepowiada przyszlosc.
 
Nie pamiętam nazwy ale jak komuś będzie zależało to poszukam..
Pozdrawiam

Strony

Skomentuj