Naukowcy stworzyli pierwszy na świecie trójwymiarowy kamuflaż akustyczny

Kategorie: 

Źródło: Duke University
Trójwymiarowy płaszcz, opracowany i zaprezentowany przez inżynierów z Uniwersytetu Duke'a, potrafi skutecznie zamaskować obiekty. Jednak w odróżnieniu od tradycyjnych kamuflaży, ten chroni przed falami dźwiękowymi tak, aby dany obiekt nie został wykryty przez sonary.

 

Twórcy tego trójwymiarowego kamuflażu tłumaczą, że urządzenie to potrafi ukryć obiekt bez względu na to z której strony pochodzi dźwięk oraz gdzie znajduje się obserwator. Steven Cummer, profesor inżynierii elektrycznej i informatyki na Uniwersyecie Duke'a powiedział, że przy zastosowaniu tego płaszcza, fale dźwiękowe zachowują się tak, jakby żaden obiekt nie znajdował się na ich drodze.

 

Do opracowania tego wynalazku wykorzystano warstwy plastikowych płyt, na których znajdują się odpowiednio rozmieszczone otwory. Płyty te, które zostały wydrukowane w drukarce 3D, nałożono na siebie w ten sposób, aby kamuflaż przyjął kształt piramidy. Dzięki zastosowanej geometrii i utworzeniu niewielkich otworów, trójwymiarowy płaszcz akustyczny oddziałowuje na fale dźwiękowe i przekierowuje ich trajektorię tak jakby w rzeczywistości nie było tam żadnego obiektu.

 

Uczeni zapewniają, że choć budowa tego kamuflażu i jego zaprojektowanie wygląda na banalnie proste, musieli oni spędzić sporo czasu na badaniach i obliczeniach, dotyczących interakcji fal dźwiękowych z tym urządzeniem. Konieczne było również przeprowadzenie testów, które ostatecznie wykazały skuteczność pierwszego na świecie kamuflażu akustycznego.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/powstal-pierwszy-trojwymiarowy-kamuflaz-akustyczny

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Bolek

Kształt PIRAMIDY.

Kształt PIRAMIDY. Intrygujące, że właśnie taki kształt umożliwia tak niezwykłą manipulację falami dźwiękowymi. Zmusza to do zastanowienia się raz jeszcze nad piramidami w Egipcie w kontekście jakieś potężnej, nieznanej technologii.

No i teraz stało się też jasne czemu PIRAMIDA ZUS do tej pory istnieje. Jest po prostu niewidzialna.

Skomentuj