Naukowcy stworzyli pierwszą mapę wnętrza Marsa

Kategorie: 

Źródło: Chris Bickel/Science

Korzystając z sondy Mars InSight, naukowcy z NASA stworzyli pierwszą mapę wnętrza Czerwonej Planety. Dane sejsmiczne ukazały nam obraz skorupy, płaszcza i jądra Marsa, a także pozwoliły ustalić grubość wewnętrznych struktur planety.

 

Najnowszy sukces nie byłby możliwy bez sondy InSight, która wylądowała na Marsie w listopadzie 2018 roku. Urządzenie zostało wyposażone w instrument SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure), który pozwala poszukiwać marsjańskich wstrząsów. Sonda InSight wykryła już 733 trzęsienia, z czego 35 miało siłę od 3 do 4 stopni w skali Richtera. W ten sposób ostatecznie potwierdziła, że Mars jest aktywny sejsmicznie.

 

Dzięki danym sejsmicznym agencja NASA zdołała opracować pierwszą dokładną mapę wnętrza Marsa. Wykazano pewne podobieństwa względem Ziemi. Oznacza to, że Czerwona Planeta posiada skorupę, płaszcz i jądro. Skorupa, według naukowców, może mieć dwie lub trzy podwarstwy i posiada grubość od 20 km (w przypadku dwóch warstw) do 37 km (w przypadku trzech warstw). Grubość marsjańskiego płaszcza to 1560 km, a jądro ma promień 1830 km.

Sonda InSight - źródło: NASA

Mars różni się od Ziemi pod innym względem - nie posiada płyt tektonicznych, choć obszary aktywne wulkanicznie również mogą generować trzęsienia. Niektóre wstrząsy zarejestrowane przez sondę InSight zostały powiązane z regionem Cerberus Fossae, który znajduje się niedaleko wielkiego wulkanu tarczowego Elysium Mons. Dalsze badania sejsmologiczne pozwolą lepiej zrozumieć wnętrze Czerwonej Planety. Naukowcy liczą na to, że z czasem uda się wykryć trzęsienie o sile ponad 4 stopni w skali Richtera. To istotnie ułatwiłoby badania wewnętrznych struktur Marsa.

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Wnetrze jest ciemne i martwe

Wnetrze jest ciemne i martwe.pewnie podniecaja sie marsem,bo jest to zapewne domek samej obrzydliwosci.dlatego tak wszyscy sie tym marsem oblizuja jak swinie na trawie.

Ten nasz swiat jest rownie ciemny i rownie zatruty a w tym czasie w pelni zwiedziony i dalej  upokarzani jestesmy i poddawani kolejnym testom.

Niech się wola Boga stanie,jakby nie inaczej.

Portret użytkownika Quark

A można jednym prymitywnym

A można jednym prymitywnym czujniem zajrzeć do wnętrza ludzkiego organizmu i np. zobaczyć rozwijący się w brzuchu matki płód ? No , to można też w podobny sposób "zajrzeć" do wnętrza planety by się dowiedzieć z jakich części się składa i jaką one mają grubość - to chyba znacznie łatwiejsze niż wytworzenie trójwymiarowego obrazu guza w mózgu ! 

Skomentuj