Naukowcy stworzyli pelerynę-niewidkę, znaną z przygód "Harry'ego Pottera"

Kategorie: 

Źródło: Unsplash

Jak informuje serwis Science Daily, naukowcy osiągnęli przełom w tworzeniu "peleryny-niewidki", która może zmieniać kolory w zależności od otoczenia. Osoby stojące za nowym wynalazkiem czerpią inspirację z kameleonów, które wykorzystują fotoniczne kryształy w swojej skórze, aby ukryć się przed niebezpieczeństwem.

Grupa naukowców opracowała koncepcję inteligentnej peleryny, zmieniającej swoją kolorystykę w zależności od otoczenia. Badacze, specjalizujący się w dziedzinie kryształów fotonicznych, od dawna pracowali nad stworzeniem płaszcza, dostosowującego się do aktualnych warunków zewnętrznych. Technologia użyta w pelerynie nie jest oparta na pigmentach, lecz koncentruje się na malutkich kryształach, które mogą zmienić swój wzór. W ten sposób zmienia się też długość fali światła, którą ludzkie oko postrzega jako kolor.

 

Dokonanie przełomu nie przyszło jednak łatwo, ponieważ kryształy wraz ze zmianą barwy materiału, zmieniały też jego rozmiary, co stwarzało ogromny problem dla zespołu badawczego. Jak żartował jeden z autorów badań, Khalid Salaita, "nikt nie chciałby mieć narzędzia kamuflażu, które kurczy się, by móc zmienić kolor". Aby rozwiązać problem, inny członek zespołu, Yixiao Dong, rozpoczął analizę filmów o kameleonach w serwisie YouTube, zastanawiając się, dlaczego zwierzęta nie kurczą się, podobnie jak ich materiały.

Wkrótce Chińczyk znalazł odpowiedź. Fotoniczne kryształy nie pokrywały całej skóry gada, lecz były osadzone na tzw. "ciemnej matrycy". Naukowcy byli w stanie odwzorować ułożenie kryształów na pelerynie za pomocą magnesów.  Pomysłowe mocowanie zadziałało i badacze mogli z podziwem obserwować, jak nowa i ulepszona "peleryna-niewidka" była w stanie skutecznie zmieniać kolor przy zachowaniu tego samego rozmiaru.

 

Naukowcy zdają sobie jednak sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Zmiana koloru peleryny zajmuje bowiem obecnie aż 10 minut. Nadal istnieją też inne kwestie, którymi należy się zająć. Niemniej jednak, zespół dokonał ważnego przełomu dla całego środowiska naukowego i podekscytowanych fanów Harry'ego Pottera, którzy marzą o przeżyciu podobnych przygód z udziałem peleryny. Peleryna-niewidka nadal znajduje się w początkowej fazie rozwoju, lecz coś, co do niedawna postrzegano jedynie jako magiczną fikcję, stało się nieoczekiwanie bliskie urzeczywistnienia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika AtoK...

A kij w dup...e temu

A kij w dup...e temu chinolowi napewno dokonał tego w szczytnych celach ażeby mordercy byli mniej widoczni i złodzieje, bo ludziom to do niczego nie potrzebne , dziękujemy ci naukofcu

Skomentuj