Naukowcy stworzyli nowe zegary atomowe, którymi możemy zmierzyć zniekształcenia czasoprzestrzeni

Kategorie: 

Źródło: NIST

Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii (NIST) w USA zademonstrował eksperymentalne zegary atomowe, które ustanowiły trzy nowe rekordy wydajności. Urządzenia te są tak precyzyjne, że mogą usprawnić pomiar czasu i nawigację, wykrywać fale grawitacyjne, a być może nawet ciemną materię.

 

Zegary atomowe, zbudowane przez naukowców z NIST, utrzymują tysiąc atomów iterbu w „optycznych siatkach”, wykonanych z wiązek laserowych. Atomy te „tykają” poprzez wibrowanie lub przełączanie pomiędzy dwoma poziomami energii.

 

Badacze porównując dwa niezależne zegary atomowe osiągnęli rekordową wydajność w systematycznej niepewności, stabilności i odtwarzalności. Systematyczna niepewność opisuje dokładność, z jaką zegar reprezentuje naturalne wibracje w atomach. Stabilność przedstawia, jak zmienia się częstotliwość zegara w określonym przedziale czasu, natomiast odtwarzalność nawiązuje do poziomu synchronizacji pomiędzy dwoma zegarami. Te trzy opisane wyżej pojęcia świadczą o wydajności zegarów atomowych.

 

Urządzenia, które opracowali naukowcy z NIST są tak precyzyjne, że ich względna wydajność będzie ograniczona przez efekty ziemskiej grawitacji. Teoria względności Einsteina przewiduje, że tykanie zegara atomowego, czyli częstotliwość drgań atomów, ulega redukcji w warunkach silniejszej grawitacji.

 

Z drugiej strony, wrażliwość zegarów atomowych z powodzeniem można wykorzystać do pomiaru zniekształceń czasoprzestrzeni. Superczuła technologia może okazać się przydatna w geodezji relatywistycznej, która mierzy grawitacyjny kształt Ziemi, oraz w wykrywaniu sygnałów z wczesnego Wszechświata, takich jak fale grawitacyjne. Niewykluczone, że zegary atomowe mogą również ułatwić poszukiwania ciemnej materii. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma Nature.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Arya

Kwestia tego jak się Boga

Kwestia tego jak się Boga pojmuje. Większość ludzi go antropomorfizuje. Czy jest to właściwe? Nie sądze. Jeśli się Boga nie antropomorfizuje, to ciężko mówić o zabawie w Boga. Jeśli świat jest jaki jest i możemy robić to co opisuje ten artykuł, a nawet rzeczy "cięższego kalibru", to oznacza to, że szukamy (jako ludzkość) prawdy. To, że nie zawsze nam to wychodzi na dobre, to już inna sprawa, ale Boga nie powinniśmy mieszać do naszych nieudanych aksperymentów.

 

P.S. Ja uznaję tylko Źródlo Smile

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Arya

I znowu nic sensownego nie

I znowu nic sensownego nie piszesz. Ja wiem doskonale jaka jest różnica. Prawda jest taka, że chciałeś tutaj wprowadzić jakieś bzdury, ale ci nie wyszło, bo ludzie tutaj są kumaci. Teraz to już widać chamstwo wychodzi i lekka agresja. Nie potrafisz merytorycznie odpowiedzieć na moje i innych osób zarzuty, to się nie dziwię że tak reagujesz.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj