Naukowcy stworzyli największe drzewo genealogiczne ludzkości

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Naukowcy z Instytutu Big Data Uniwersytetu Oksfordzkiego, wykonali kolosalny krok w kierunku stworzenia mapy genetycznych relacji między ludźmi. Mowa tu o ambitnym projekcie jednej wspólnej genealogii, która śledzi pochodzenie wszystkich ludzi. Badanie zostało opublikowane dzisiaj w czasopiśmie Science.

 

Ostatnie dwie dekady, przyniosły niezwykłe postępy w badaniach genetycznych. Naukowcy są w posiadaniu genotypów setek tysięcy osób, w tym wielu żyjących w okresie prehistorii. Stwarza to możliwość prześledzenia początków ludzkiej różnorodności i stworzenia kompletnej mapy pokrewieństwa. Do tej pory, głównymi wyzwaniami tej wizji było wypracowanie sposobu łączenia sekwencji genomu z wielu różnych baz danych i opracowanie algorytmów do obsługi tych danych. 


Nowa metoda opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego pozwoliła rozwiązać ten problem. Zaprojektowany przez nich algorytm, może z łatwością łączyć dane z wielu źródeł i skalować je w miarę potrzeb, aby pomieścić miliony sekwencji genomu. Dr Yan Wong, jeden z głównych autorów badania, wyjaśnił że: 

„Zasadniczo zbudowaliśmy ogromne drzewo genealogiczne, genealogię całej ludzkości, która jak najdokładniej modeluje historię, która stworzyła zmienność genetyczną, którą dzisiaj obserwujemy u ludzi. Ta genealogia, pozwala nam zobaczyć, jak sekwencja genetyczna każdej osoby jest ze sobą ściśle związana, we wszystkich punktach genomu.”

W badaniu zintegrowano dane na temat współczesnych i starożytnych genomów ludzkich z ośmiu różnych baz danych i uwzględniono łącznie 3609 pojedynczych sekwencji genomowych z 215 populacji. Starożytne genomy zawierały próbki znalezione na całym świecie w wieku od 1000 do ponad 100 000 lat. Algorytmy przewidziały, gdzie na drzewach ewolucyjnych muszą znajdować się przodkowie, aby wyjaśnić wzorce zmienności genetycznej. Powstała sieć zawierała prawie 27 milionów przodków.

 

Chociaż mapa genealogiczna jest już sama w sobie niezwykłym narzędziem, zespół planuje uczynić ją jeszcze bardziej wszechstronną, kontynuując włączanie danych genetycznych w miarę ich udostępniania. Co więcej, stworzona w ten sposób metoda, może być wykorzystana dla innych istot żywych; począwszy od orangutanów aż po bakterie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Ruchomy Cel

"Co Złego Jest w Kazirodztwie

"Co Złego Jest w Kazirodztwie" - (WIDEO)

https://www.youtube.com/watch?v=BYQ1yUIbRDw

0:00 Hiszpańscy Habsburgowie
2:44 O kazirodztwie trochę formalnie
5:50 Karol Darwin - mąż swojej kuzynki
7:24 Geny
10:22 Nasze przygody z inbredem
12:10 Dlaczego to jest tabu?
14:15 Przekleństwo gepardów i Karola II

===

Źródła (wybrane):

D. Myśliwiec - Przepis na człowieka (a co!)
M. Fareed i in. - Estimating the Inbreeding Depression on Cognitive Behavior: A Population Based Study of Child Cohort
M. Ridley - Czerwona królowa. Płeć a ewolucja natury ludzkiej
J. Antfolk i in. - Fitness Costs Predict Inbreeding Aversion Irrespective of Self-Involvement: Support for Hypotheses Derived from Evolutionary Theory
A. Wolff i in. - Fitness Costs Predict Inbreeding Aversion Irrespective of Self-Involvement: Support for Hypotheses Derived from Evolutionary Theory
H. Zimmer i in. - She Has Her Mother's Laugh : The Story of Heredity

===

Portret użytkownika Q

Ale poco to komu ? Nic z tego

Ale poco to komu ? Nic z tego nie wynika poza tym kto czyim był dziadkiem. Ja mam lepszy pomysł , polegający na przebadaniu całej populacji celem określenia tego kto nadaje się i powinien się reprodukować a kto tego prawa mieć nie powinien. Wielu jest nosicieli (obojga płci) defektów biologicznych jak i psychicznych , których geny absolutnie nie powinny być powielane. Patologia - jako rodziny dysfunkcyjne - bierze się stąd , że ci co nie powinni się mnożyć robią to bez żadnego planowania i ograniczeń. Co więcej małżeństwa powinny zawierać wyłącznie osoby o max. zróżnicowaniu swoich genów - by właśnie owych błędów nie kopiować w potomstwie. Skąd się bierze tyle nieszczęśliwych małżeństw , rozstań i rozwodów ? Z tąd , że nieodpowadający sobie genowo (lub psychicznie) ludzie łączą się w pary albo "bo muszą" albo z powodu źle rozumianej lojalności. "Przyjaźnimy się długo (chodzimy se sobą) nie jest źle no to się pobierzmy." A to błąd. Czasem zdarza się nawet , że osoby nie wiedząc o swoim dość bliskim pokrewieństwie też zawierają małżeństwa. Kto zna całą swoją rodzinę ? Inna sprawa , że aby "dać miłość" wpierw trzeba samemu "kochać siebie" - wtedy nie ma chorobliwej zazdrości i nadmiernego przywiązania objawiającego się krzykiem - jeśli odejdziesz , zabiję się ! Mit o "dwóch połowkach jabłka" to bzdura . Idealny partner jest partnerem a nie obiektem pożądania ale żeby coś dać najpierw trzeba to coś mieć a żeby mieć - to w głowie porządek być musi a kto tego tam pilnuje ? System edukacji o porządek w głowince nie dba .. byleby czytać i pisać potrafił/a a z resztą "jakoś pójdzie". A skoro "jakoś" no to mamy "jakoś".

Portret użytkownika Yeapuwin

po to zbierali wymazy, mydląc

po to zbierali wymazy, mydląc oczy niby testami PCR. Rządy od początku wiedziały że pcr nic nie wykrywa a mimo to z uporem maniaja niczym inżynier magister, wtykali patyk głęboko w nos. Noś maskę na twarzy bo wirus, ale do testu trzeba długim patykiem go wygiafać z "nory". A teraz mają już geny i być może produkują wirusa na konkretny genom. 

Portret użytkownika Deczien

Na jednej z

Na jednej z angielskojęzycznych stron napisali, że po wymazach z nosa wydzielono halogrupę przypisaną do nacji rosyjskiej. I że na ukranie powstały odosobnione (rozproszone) labolatoria, na wzór tych z Wuchan, w których opracowywano niesamowicie śmiercionośnego wirusa atakującego tylko ludzi z tą ruską (słowiańską) halogrupą

Skomentuj