Naukowcy stworzyli najdokładniejszą mapę ciemnej energii we Wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA

Badania przeprowadzone w ramach projektu Dark Energy Survey (DES) pozwoliły stworzyć nową, większą oraz dokładniejszą mapę ciemnej energii oraz ciemnej materii we Wszechświecie. Naukowcy stworzyli ją na podstawie analiz ponad 26 milionów galaktyk.

 

W 1998 roku astronomowie odkryli, że ekspansja Wszechświata nie zwalnia lecz przyspiesza. Fizycy spekulowali, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być obecność tajemniczej energii. Stąd wzięła się nazwa ciemna energia. W wyniku prowadzonych obserwacji ustalono, że ciemna energia i ciemna materia stanowią aż 96% masy Wszechświata, a pozostałe 4% to zwykła materia, którą jesteśmy w stanie zaobserwować. Problem w tym, że istnienia ciemnej energii i ciemnej materii nie udało się potwierdzić eksperymentalnie.

 

Dark Energy Survey to projekt, który ma pomóc w badaniach nad hipotetyczną formą energii i materii. Bierze w nim udział 400 naukowców z 26 instytutów z 7 państw świata. Badacze wykonali zdjęcia 26 milionów galaktyk z pomocą teleskopu Blanco, który znajduje się w Chile, oraz specjalistycznego aparatu o rozdzielczości 570 megapikseli.

Źródło: Dark Energy Survey

Badając zakrzywienie światła, naukowcy ustalili rozłożenie oraz ilość ciemnej materii i ciemnej energii. Wyniki zdają się potwierdzać dotychczasowe ustalenia - Wszechświat składa się w 70% z ciemnej energii, 26% z ciemnej materii oraz 4% ze zwykłej materii.

 

W kolejnych latach, naukowcy działający w ramach wspomnianego projektu będą prowadzić kolejne obserwacje. Dzięki uzyskanym danym powstaną jeszcze większe i dokładniejsze mapy ciemnej energii i ciemnej materii. Ostatecznie naukowcy chcą uzyskać obraz 300 milionów galaktyk z nadzieją, że pozwoli to rozwiązać zagadkę "niewidzialnej" energii i materii.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika witek

Nie ma czegoś takiego jak

Nie ma czegoś takiego jak ciemna energia i ciemna materia, to wyłacznie hipotezy aby dopasować rzeczywistość do teorii. Pod koniec XIX wieku uczeni rozprawiali o eterze tak samo jak teraz o ciemnej energii i ciemnej materii. Najpierw trzeba się troche dokształcić a nie promować jako fakty niesprawdzone teorie.

Portret użytkownika ewarys54

Nie studiowałem ani fizyki

Nie studiowałem ani fizyki ,ani astronomii ale coś mi tu nie pasuje.

Nawet gdyby założyć,że energia porusza się z prędkością światła,to całe to mapowanie ma się nijak do rzeczywistości,wszak odległości w kosmosie są astronomiczne i te pomiary dotyczą setek tysięcy,albo nawet milionów lat do tyłu.

 

Nie módlcie się o zmianę świata;módlcie się,aby obudzić się wewnątrz siebie.

Portret użytkownika Q...

Ciemna materia/ energia?. Nie

Ciemna materia/ energia?. Nie, zwykła pomyłka. Ale bardzo droga. Wydawali i wydają dużo dolarów na poszukiwanie niczego!. "Deficyt masy" wynikający z faktu że galaktyki obracają się pozornie jak "ciała sztywne" to tylko zła interpretacja teorii grawitacji Newtona i tego co wymyślił Keppler do opisu ruchu planet w Układzie Słonecznym. Praw Keplera nie można stosować wprost do płaskiego układu jakim jest większość galaktyk!. I jak tu się teraz z tego wycofać?. Doktoraty, rauty, sława "wielkich badaczy", literatura wielokrotnie recenzowana (podczas gdy mało kto pozwala sobie na recenzowanie i wpuszczanie w obieg naukowy prac z fizyki plazmowej i dotyczących hipotezy "Elektrycznego Wszechświata") mądre miny i granty czyli morze kasy wydanej na coś co jest zwykłą pomyłką wynikłą z przyjęcia błędnych założeń!.   "Ciemna Materia pomyłką uczonych, cz. 4 - Paweł Góralski - 11.07.2017"    https://youtu.be/iMCeu00vKjg    https://www.youtube.com/watch?v=iMCeu00vKjg  

Portret użytkownika Medium

Nie wiem, jak ma się ciemna

Nie wiem, jak ma się ciemna materia do antymaterii, w każdym razie słyszałam, że tę drugą wytwarza się w bardzo małych ilościach, a czas jej trwałości wynosi ok. roku. O zastosowaniach niestety sza.

 

Portret użytkownika keri

Kiedyś nałukofcy blędnie

Kiedyś nałukofcy blędnie zinterpretowali dane i stwierdzili, że Wszechświat się rozszerza. Potem ponownie zerknęli na dane i uznali, że jednak nie.

Dlaczego wciąż pokutuje to durne rozszerzanie, którego nie ma?

Ciemna materia i energia zostały wymyślone, ponieważ grawitacyjny Wszechświat nie miałby prawa istnieć, rozleciałby się. Zamiast zmienić bezsensowną hipotezę, że obiekty trzyma do kupy grawitacja, nałukofce władowali w nią wymyśloną czarną energię i materię, aby masy się zgadzały.

AMR słusznie zauważył, że ciemna energia i ciemna materia są z d.py wzięte.

Portret użytkownika Jabo

Jak to jest? Naukowcy uważają

Jak to jest? Naukowcy uważają, że istnieje ciemna energia i materia, której nie można bezpośrednio zaobserwować,ale podobno widać skutki jej oddziaływania, a zaprzeczają istnieniu krasnoludków, których też nie widać, ale skutki ich działania można odczuć. Otóż złośliwe skrzaty mają taki zwyczaj, że szczeją do mleka. Sam się o tym przekonałem, kiedy zapomniałem wstawić mleko do lodówki. Rano było tak kwaśne, że trzeba je było zostawić na zsiadłe. Oczywiście było to mleko prosto od krowy. Te z supermarketu, nie zkwaśnieje choćby stu krasnali się do niego wyrżnęło.

Portret użytkownika wyzdro

To jest mapa niewiedzy

To jest mapa niewiedzy naukowej - czyli jak obecne znane prawa fizyki pasują do tego co obserwujemy .

Ciemna energia to nie jest "coś" rzeczywisytego lecz zbiór nieznanych praw fizyki a także  luki w i błędy w obecnych . A co najciekazwsze to że prawiodłowo oceniono nasza niewiedzę na 96%

 

Skomentuj