Naukowcy stworzyli kurczaka z głową dinozaura

Kategorie: 

Źródło: Internet

Każdy chyba widział, lub chociaż słyszał o hollywoodzkim hicie Park Jurajski. W filmie tym szalony naukowiec wskrzesił dawno wymarłe dinozaury używając do tego embrionów kurczaka, które poprzez manipulacje genetyczne został y zamienione w dinozaury. Podobny proces, przeprowadzili ostatnio naukowcy, którzy zamiast dzioba wyhodowali kurczakowi pysk ze szczękę pełną zębów, powodując tym samym, że wyglądał jak nowo wykluty z jaja dinozaur.

 

 

Ogólnie przyjmowana teoria naukowa zakłada, że 65 milionów lat temu, na Ziemi rozbiła się asteroida, która spowodowała wyginięcie wielu zamieszkujących wtedy naszą planetę gatunków,  tym niemal wszystkich dinozaurów. Jedna grupa tych stworzeń zdołała przetrwać kataklizm. Dzisiaj znamy ją jako ptaki.

 

Hipoteza, że ptaki ewoluowały od dinozaurów znana jest od XIX wieku, kiedy naukowcy odkryli skamieniałości praptaka o nazwie Archaeopteryx . Miał on skrzydła i pióra, ale wyglądał podobnie do dinozaurów. Młodsze geologicznie skamieliny tego gatunku wyglądają podobnie. Ale te wczesne ptaki nie przypominają we wszystkim tych nowoczesnych. W szczególności nie mają dziobów tylko pyski, jak ich przodkowie dinozaury.


Aby zrozumieć, jak przebiegał proces tej zmiany, zespół naukowców analizował procesy molekularne tworzące dziób u kurcząt, aż udało się w ograniczonym zakresie, kontrolować ten proces. Dzięki temu udało się stworzyć embrion kurczaka o podobnym do dinozaurów pysku i podniebieniu.

Uzyskana chimera jest podobna do małych drapieżnych dinozaurów, takich jak Velociraptor. Celem zespołu było zrozumienie, w jaki sposób ewoluował dziób ptaków, ponieważ jest on istotną częścią anatomii ptaków, oraz ma kluczowe znaczenie dla ich sukcesu, bo pomógł im przetrwać.

 

Autorzy eksperymentu Bhart-Anjan Bhullar z Uniwersytetu Yale w New Haven i Arkhat Abzhanov z Uniwersytetu Harvarda, twierdzą, że ich celem nie było stworzenie na nowo dinozaura, ale raczej zrozumienie procesów ewolucyjnych. Manipulując umiejętnie właściwymi genami udało im się przywrócić "dziki" układ genów, tłumiony zwykle w procesach reprodukcyjnych.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika blaskowaty

"Ogólnie przyjmowana teoria

"Ogólnie przyjmowana teoria naukowa zakłada, że 65 milionów lat temu, na Ziemi rozbiła się asteroida, która spowodowała wyginięcie wielu zamieszkujących wtedy naszą planetę gatunków,  tym niemal wszystkich dinozaurów. Jedna grupa tych stworzeń zdołała przetrwać kataklizm. Dzisiaj znamy ją jako ptaki." - w okresie wymierania kredowego ptaki fruwały już w powietrzu od kilkudziesięciu milionów lat. Co nie zmienia faktu, że prawdopodobnie jakieś gatunki dinozaurów przetrwały jeszcze kilka milinów lat po tym wymieraniu....

Portret użytkownika Angelus

ewolucja jednego gatunku w

ewolucja jednego gatunku w drugi nie istnieje...

fascynaci pro-ewolucyjni to idioci... Mutację, czyli przeobrażenia dostosowawcze nazywają ewolucją. Nigdy ptaki nie były gadami i odwrotnie. Gdyby tak bylo, to wkrótce banany wyewoluują w człowieka albo odwrotnie. Człowiek ma 50% genów identycznych z bananem.

Portret użytkownika witek

"Manipulując umiejętnie

"Manipulując umiejętnie właściwymi genami udało im się przywrócić "dziki" układ genów, tłumiony zwykle w procesach reprodukcyjnych.", - to zdanie nie ma sensu, oznacza że gdyby nie "tłumić" w kurniku naturalnych procesów reprodukcyjnych to kury ewoluowały by w dinozaury. Po za tym uzyskano to co chciano w doświadczeniu, a nie przywrócono "dziki" układ genów.