Naukowcy stworzyli idealnie śliską powłokę do toalet

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy z University of Pennsylvania stworzyli dwa rodzaje aerozoli, których obróbka sprawia, że powierzchnia toalety jest idealnie śliska, a korzystający z niej ludzie prawie nie pozostawiają na niej żadnych śladów. Według naukowców innowacja ta pozwoli zmniejszyć zużycie wody o prawie dziesięć razy. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Nature Sustainability.

 

Zapasy słodkiej wody na Ziemi są ograniczone. Zgodnie z prognozami WHO, do 2025 r. połowa światowej populacji będzie żyła na obszarach, dla których niedobory wody staną się zupełnie normalne. Jednocześnie przy każdym spłukiwaniu toaleta zużywa od 3 do 6 litrów wody, która rzadko przechodzi proces czyszczenia i nie jest ponownie używana.

 

Rozwiązując problem ze spuszczaniem czystej wody, a także myśląc o ochronie powierzchni przed gromadzeniem się potencjalnie niebezpiecznych mikroorganizmów, naukowcy stworzyli materiał hydrofobowy, który sprawia, że powierzchnia toalety jest prawie idealnie śliska.

„Kiedy nałożyliśmy tę powłokę na toaletę w naszym laboratorium i zrzuciliśmy na nią syntetyczny analog ludzkich odpadów, całkowicie prześliznął się on po ścianach ustępu i wpadł do wody, nie pozostawiając żadnych zabrudzeń oraz pozostałości. Powłoka wytrzymuje co najmniej pięćset spłukań i może zmniejszyć zużycie wody około dziesięć razy. Nie potrzebuje żadnych specjalnych narzędzi i odczynników do jej odzyskiwania” – powiedział Jing Wang, główny autor badania.

Materiał, który jest stosowany w postaci sprayu, składa się z nitek polimerowych ze związków krzemu i węglowodorów, a także z konwencjonalnego smaru silikonowego. Najpierw powierzchnię traktuje się alkoholem, następnie nakłada się na nią związek krzemowo - węglowy, a potem warstwę silikonową.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Najlepsza powłoka toalet jest

Najlepsza powłoka toalet jest taka, co jest wymyta,czysta i pachnąca na glantz kryształ dokładnie. Cała podłoga wokół też.Wojny nie ma na razie, to i myć idzie, mydła i płynów nie żałować i wodą spłukiwać do woli ! To jest takie oczywiste w zastosowaniach codziennych że aż niesmacznie zabrzmiewa.NIE dla smrodka w toalecie bez względu na "powłoki" !

Portret użytkownika JWK_2012

A w ogóle to jakaś

A w ogóle to jakaś niedorzeczność, żeby wodę, ten skarb wszelkiego życia tak zapaskudzić. Jest wiele innych sposobów na usuwanie odchodów, jak choćby tak zwane suche toalety, albo próżniowe, jak w samolotach, nie mówiąc już o technologii umożliwiającej rozkład zanieczyszczen do poziomu atomów. Ale najwidoczniej ktoś bardzo się uparł, żeby ludzkość na Ziemi jeszcze i w ten sposób uśmiercała swój dom, tę piękną Planetę...

Portret użytkownika dobra rada

W toaletach się to nie

W toaletach się to nie sprawdzi. Z prostej przyczyny. Jeżeli spuścisz za mało wody, to w kiblu bedzie stała żółta śmierdząca woda. Mało to zachęcające.

Prędzej się to sprawdzi w kabinach prysznicowych, w rurach odpływowych np z kuchni itd.

Portret użytkownika rocafella

No i tak wodę zamiast

No i tak wodę zamiast zabrudzić gów nem nasączą polimerami oraz smarem silikonowym 

i będzie "oszczędność".

Podobnie kiedyś oszczędzano wycinkę drzew zastępując papier sztucznymi ekwiwalentami

 

Skomentuj