Naukowcy stworzyli ekologiczne biodegradowalne tworzywo, które może zastąpić plastikowe opakowania

Kategorie: 

Źródło: Georgia Tech, pixabay.com

Naukowcy na całym świecie starają się opracować trwałe i biodegradowalne materiały, które mogą przynieść te same korzyści, co polimery tworzone na bazie ropy naftowej. Badacze z Georgia Institute of Technology stworzyli naturalne, elastyczne tworzywo, które może wkrótce zastąpić plastikowe opakowania.

Nowy produkt wytwarza się przez nakładanie na siebie naprzemiennie warstw chityny i włókien celulozowych, pochodzących z wyrzuconych skorup krabów i odpadów drewnianych. Warstwy te są nakładane na podstawę stworzoną z kwasu polimlekowego.

Chityna to główny składnik szkieletu stawonogów i ścian komórkowych grzybów, a celuloza to cząsteczka, która nadaje roślinom i jednokomórkowym ich strukturę. Kwas polimlekowy pochodzi natomiast z roślin skrobiowych, takich jak kukurydza lub maniok.

Badania zespołu, opublikowane w czasopiśmie ACS Sustainable Chemistry, pokazują, że materiał jest nawet trwalszy, niż zwykła plastikowa folia.

Główny autor badań, J. Carson Meredith badał chitynę w ramach innego projektu, gdy wpadł na pomysł wykorzystania jej jako tworzywa. Właściwości molekularne chityny okazały się idealnym materiałem do stworzenia biodegradowalnych opakowań.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Czyli zamiana jednego źródła

Czyli zamiana jednego źródła surowca do produkcji na inny. Aa jak wygląda proces produkcji, czy jest przyjazny dla środowiska, czego wymaga, jak szybko ten materiał się rozkłada w przyrodzi i na jakie składniki. Czyli sadzimy kukrydzę i maniok na potęgę, nowe plantacje monokulturowe pilnie potrzebne, do tego przetrzebimy populację wszelkich przydatnych stawonogów i grzybó, albo opatentujemy ich hodowlę...a za 10 lat i tak zabraknie źródeł i surowców do produkcji opakowań. Z łezkąw oku można powspominać czasy szklanych opakowań, normalnie butelkowanych napojów itp. i smaokwoały lepiej ze szkła.

Portret użytkownika Felipesku

Po prostu wprowadź cie juz to

Po prostu wprowadź cie juz to na rynek i zakazie używania plastiku... jak najszybciej... może jeszcze przetrwały dzięki temu. .... Poza tym widać ze naturalne materiały są lepsze dla środowiska wiec musimy zrezygnować ze sztucznych dopuki nie nauczymy się recyklingowi w 100% zamiast generować śmieci.

Skomentuj