Naukowcy stworzyli czujnik dentystyczny, który monitoruje odżywianie

Kategorie: 

Źródło: SilkLab, Tufts University

Powiedzenie "jesteś tym co jesz" ma głębsze znaczenie niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przecież od tego, co spożywamy zależy nasze zdrowie. Konsumpcja żywności ma wpływ na wszelkie wskaźniki zdrowotne. Ze względu na to, że monitorowanie tego, co jemy i prowadzenie rejestrów nie zawsze jest wygodne, na ratunek przychodzą zaawansowane technologie.

Specjaliści z Tufts University of Engineering stworzyli unikalne urządzenie, które jest przymocowane do powierzchni zęba i automatycznie rejestruje wszystkie niezbędne dane dotyczące odżywiania. Według redaktorów czasopiśmie Advanced Materials, pomysłodawcy wynalazku w tej chwili testują go pod kątem zużycia glukozy, soli, a także alkoholu.

 

Sam czujnik składa się z trzech warstw. Dwie warstwy zewnętrzne działają jako antena do transmitowania sygnału z wstępnie przetrawianej masy, która monitoruje i wykrywa składniki odżywcze. Otrzymane dane są przesyłane do specjalnej aplikacji na smartfonie. Ponadto sam czujnik może zmieniać kolor w zależności od substancji zawartych w żywności.

 

Warto zauważyć, że podobne urządzenia powstały wcześniej, ale miały całą masę braków, tj. krótki okres pracy i potrzeba częstego doładowywania, konieczność użycia materiału ochronnego, obecność mikroprzewodów i niefunkcjonalność z uwagi na duże wymiary. Nowy aparat mierzy zaledwie 2 x 2 milimetry i jest pozbawiony wyżej opisanych wad.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Ractaros96

Zdawać sobie sprawę, zdaje,

Zdawać sobie sprawę, zdaje, ale nie może się powstrzymać, bo jest uzależniony od alkoholu lub cukru (ten drugi przypadek mam u siebie w domu). W przypadku soli, to pewnie bardziej przyzwyczajenie do jej smaku oraz solenia wszystkiego co się je.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Skomentuj