Naukowcy stworzyli ciecz o ujemnej masie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton dokonali czegoś niezwykłego. W warunkach laboratoryjnych udało im się stworzyć ciecz, która posiada ujemną masę.

 

Nawiązując do II zasady dynamiki Newtona, gdy zechemy popchnąć jakieś ciało to przemieści się ono w kierunku zgodnym z kierunkiem działającej siły. Im większa masa obiektu, tym więcej musimy użyć siły aby popchnąć obiekt. Co jeśli ciało posiada ujemną masę?

 

Na Uniwersytecie Stanu Waszyngton, zespół badawczy schłodził atomy rubidu do temperatury zbliżonej do zera bezwzględnego. W ten sposób powstał kondensat Bosego-Einsteina. Cząstki zaczęły poruszać się niezwykle wolno i zachowywać tak jakby były jedną cząstką.

 

Następnie spowolniono je z pomocą laserów, przez co stały się jeszcze chłodniejsze, zaś gorące wysokoenergetyczne cząstki "wyparowały". Potem wykorzystano drugi rodzaj laserów aby zmieniać ich spiny. Dzięki temu, atomy rubidu zaczęły zachowywać się tak jakby posiadały ujemną masę.

 

Cząstki te zachowują się bardzo nietypowo. Gdy zechcemy je popchnąć, one zaczną przemieszczać się w kierunku odwrotnym, czyli w naszym kierunku. Naukowcy mogliby wykorzystać to osiągnięcie aby badać różne koncepcje kosmologiczne.

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Nazwisko lub pseudonim

Zarazzaraz...jeżeli ciało A

Zarazzaraz...jeżeli ciało A działa na ciało B pewną siłą, to ciało B działa na ciało A siłą równą co do wartości i przeciwnym zwrocie - więc się siły zerują. To skąd ruch i to jeszcze przyśpieszony?
I skąd całe ciało B wie, że ciało A zaczęło działać na niego siłą, skoro (na przykładzie kulki) ciało A dotyka ciało B tylko w jednym miejscu?..a właściwie to nawet nie dotyka, bo atomy to praktycznie pusta przestrzeń? I czym tak właściwie jest to coś co się nazywa siłą?

 

Portret użytkownika Nazwisko lub pseudonim

"To fizyka ciała stałego. W

"To fizyka ciała stałego. W artykule mowa o cieczy. "

Nie możemy być aż takimi formalistami, bo wtedy mogłbym powiedzieć, że stwierdzenie, że "mowa o cieczy a nie o ciele stałym" - też nie jest dywagacją na temat cieczy, a jedynie niepotrzebnym powiedzeniem o czym jest artykuł i że nie jest o ciele stałym  Smile

Portret użytkownika Spooky

Jeśli ta siła jest większa

Jeśli ta siła jest większa niż siła tarcia o podłoże danego ciała, to wtedy to ciało zacznie przyspieszać. Jeśli pchasz jakiś przedmiot wystarczająco silnie, to wprawisz go w ruch, o ile Twoje buty mają dobre tarcie. Natomiast jeśli nadasz taką samą siłe, ale będziesz stał na lodzie, to się tylko od tego przedmiotu odepchniesz (to jest właśnie ta siła o przeciwnym zwrocie, staje się bardziej namacalna).

I siły się nie zerują, bo nie działają na to samo ciało, tylko na 2 różne. A działa na B, a B działa na A. Chyba nie próbujesz podważać zasad dynamiki Newtona, prawda?

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Portret użytkownika Nazwisko lub pseudonim

Pomińmy podłoże, żeby tarcie

Pomińmy podłoże, żeby tarcie nie komplikowało sprawy i weźmy dwie kulki swobodnie się unoszące: jeżeli jedna naciska na drugą to ta druga działa na pierwszą taką samą siłą i dokładnie w tym samym punkcie, ale o przeciwnym zwrocie: jedno działa jedną siłą a drugie dokładnie taką samą ale przeciwnie skierowaną (i nie ma znaczenia, że to są dwa osobne ciała, bo jedno naciska na drugie a drugie na pierwsze - tak jak w każdym innym wypadku gdzie się dodaje siły ). Czyli według wszelkich zasad dodawania wektorów - wychodzi zero (czyli nic), więc co powoduje przyśpieszenie?

"Chyba nie próbujesz podważać zasad dynamiki Newtona, prawda?" - a czemu nie? Na szczescie nauka nigdy nie paliła nikogo na styosie za zadawanie głupich pytań Wink

Portret użytkownika Spooky

W takiej sytuacji kulki

W takiej sytuacji kulki odbijają się od siebie i odlatują w przeciwnych kierunkach. No chyba że założymy, że obie mają zamontowany napęd, który je pcha ku sobie z taką sama siłą. Wówczas stoją w miejscu, albo poruszają się ruchem jednostajnym. Bo nie wiem skąd miała by pochodzić ta siła nacisku z jednej i drugiej strony. W każdym razie - co ma z tego wynikać?

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Portret użytkownika Nazwisko lub pseudonim

Nie, nie o to chodzi, że się

Nie, nie o to chodzi, że się odbiją.
Chodzi o to co się dzieje w tym momencie w którym już prawie zaczynają się stykać, ale jeszcze zanim się odbijają. Rozciągamy ten czas i i patrzymy po kolei:
a) pierwsza kulka dolatuje do drugiej i jedna zaczyna naciskać "siłą rozpędu" na drugą - naciskają na siebie dokładnie takimi samymi siłami ale o przeciwnych zwrotach - czyli wg dodawania siły powinny się wyzerować, bo to taka sama sytuacja jak weźmiemy w palce dwie kulki i ściśniemy: jak puścimy - przecież nie odbiją się od siebie.
b)dalej kulki "ściskają się" wzajemnie, pierwotne odkształcenie rozchodzi się z prędkością dźwięku po jednej i drugiej kulce, odbijaja od granic, wraca, zaczyna odpychać tą drugą kulkę która z kolei się zaczyna odkształcać itd. - z tego też kilka interesujących wniosków można wyiągnąć
c) skoro atomy się w żaden sposób nie stykają (nawet elektrony na ich powłokach), a robia takie rzeczy jak opisane w pcie b) - to powstaje pytanie: czym tak naprawdę jest ta siła elektryczna, bo:
d) opisanie siły za pomocą pola (że pole elektryczne to takie miejsce gdzie na ładunek działa siła) - to opisanie jednej wielkości za pomocą drugiej wielkości zdefiniowanej za pomocą pierwszej wielkości np. siła elektryczna działa na ładunek umieszczony w polu elektrycznym, a pole elektryczne jest zdefiniowane jako miejsce gdzie na ładunek działa siła - masło maslane.

Portret użytkownika Spooky

Wybacz, ale masłem maślanym

Wybacz, ale masłem maślanym są powyższe rozważania. Próbujesz opisywać zjawiska zchodzące w skali makro odnosząc się do zjawisk zachodzących w skali mikro. Pogadaj na ten temat ze swoim nauczycielem od fizyki...

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Strony

Skomentuj