Naukowcy stworzyli biodegradowalny plastik z morskich mikroorganizmów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Wikimedia Commons

Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Tel Awiwie potwierdzają skuteczność nowatorskiego procesu wytwarzania polimerów bioplastycznych, które nie wymagają użycia zasobów ziemskich ani słodkiej wody. Materiałów tych brakuje w znacznej części świata. Polimer pochodzi z mikroorganizmów żywiących się wodorostami i jest biodegradowalny.

Wynalazek był owocem multidyscyplinarnej współpracy między doktorem Alexandrem Golbergiem z TAU's Porter School of Environmental and Earth Sciences i prof. Michaelem Gozinem z School of Chemistry w TAU. Ich badania zostały opublikowane w czasopiśmie Bioresource Technology.

 

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, tworzywa sztuczne stanowią nawet 90% wszystkich zanieczyszczeń w oceanach, jednak w tym samym czasie istnieje niewiele przyjaznych dla środowiska alternatyw dla tworzywa.

Naukowcy wykorzystali mikroorganizmy, które żywią się wodorostami w celu wytworzenia bioplastycznego polimeru zwanego polihydroksyalkanianem (PHA). Surowcem były wodorosty wielokomórkowe, które rosną w morzu. Glony te zostały spożyte przez mikroorganizmy jednokomórkowe rosnące w bardzo słonej wodzie i produkujące polimer, który może być użyty do produkcji bioplastiku.

 

Plastik uzyskiwany ze źródeł kopalnych jest jednym z najbardziej zanieczyszczających materiałów na naszej planecie. Według dr Golberga nowe badania mogą zrewolucjonizować przemysł, a także przyczynić się do ochrony środowiska.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Alojzy

Nie chcemy używać plastiku bo

Nie chcemy używać plastiku bo ten się nie rozkłada i zabija organizmy i mikroorganizmy ... dlatego od razu zabijmy przemysłowo mikroorganizmy i z nich zróbmy plastik, który nie będzie zabijał organizmów. Tylko jeden narodek jest w stanie przekształcić  problem w rozwiązanie, będące właściwie tym samym problemem, który potrzebował rozwiązania. No naprawdę genialne.
Samo przywrócenie wielokrotnych szklanych opakowań zmniejszyłoby ilość śmieci o jakieś 80%, no ale przecież to rozwiązanie sprawnie funkcjonuje tylko dla lokalnych wytwórców sprzedających na lokalnych rynkach - jak biedne korporacje międzynarodowe miałyby sobie radzić z takim balastem?
 

Skomentuj