Naukowcy stwierdzili, że dziewiąta planeta nie istnieje. W zamian proponują dziwaczną teorię

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Już jakiś czas temu stało się jasne, że orbity tak zwanych obiektów transneptunowych, (ang. trans-Neptunian object – TNO)  są na tyle dziwne, że jedynym ich wytłumaczeniem jest obecność silnego źródła grawitacji, która na nie wpływa i znajduje się gdzieś w Pasie Kuipera. Oczywiście od razu pojawiły się głosy że to słynna dodatkowa zaginiona planeta, zwana planetą X.

 

Orbity  niektórych obiektów transneptunowych wskazywały na to, że są one poddane oddziaływaniu jakiejś siły dodatkowej poza istniejącymi planetami w Układzie Słonecznym. Na dodatek ich orbity zmieniały się regularnie a nie chaotycznie, co wzmacniało teorię, że rzeczywiście gdzieś tam znajduje się planeta, o której nie mieliśmy do tej pory pojęcia!

 

Jednak środowisko naukowe podzieliło się zakresie interpretacji anomalii orbit obiektów TNO. Nie wszyscy przyjęli teorię wedle której to oddziaływanie grawitacyjne nieznane dotychczas planety odpowiada za obserwowane z ziemi orbity tych ciał niebieskich. Hipoteza według której nie ma tam żadnej planety pojawiła się po raz pierwszy w 2016 roku w badaniach naukowców z University of Colorado Boulder. To wtedy sformułowano teorię, że za anomalie grawitacyjne odpowiadają grupy obiektów, których skumulowana siła grawitacji jest porównywalna z planetą.

 

Według astrofizyka, Antranika Sefiliana z University of Cambridge, oraz Jihada Toumy z American University of Beirut w Libanie, dziewiąta planeta nie istnieje. Przychylają się oni do teorii naukowców z Kolorado. Aby tego dowieść naukowcy wykonali model matematyczny Układu Słonecznego, planet, obiektów transneptunowych i znanego rozkładu ciał niebieskich w Pasie Kuipera, w formie symulacji komputerowej. Dzięki temu okazało się, że odpowiednio dużo materii znajdującej się konkretnym miejscu, oddziałuje grawitacyjnie jak planeta.

Problem w tym, że wszystkie ciała niebieskie znajdujące się w pasie Kuipera mają masę odpowiadającą najwyżej 10% masy Ziemi. Oznacza to, że aby rzeczywiście wiele mniejszych obiektów mogło wywrzeć taki wpływ grawitacyjny na obiekty transneptunowe, to ilość materii w pasie Kuipera musiałaby być wielokrotnie większa niż wiadomo teraz.

 

Zwolennicy teorii, że dodatkowa planeta nie istnieje, są gotowi uwierzyć w to, że zupełnie nic nie wiemy o Pasie Kuipera, niż w to, że gdzieś tam może się znajdować planeta, której nie widzimy ze względu na jej niewielką jasność.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika edd

ciemna materia

ciemna materia

widomo ze ciemna energia i materia jest w tych miejscach gdzie widoczna, ona tez sie porusza, mozna spokojnie zalozyc cze moze istniec taka anomalia. 

po za tym sorry, ale rozmawiamy o tak niklych wielkosciach, ze na prawde to moze byc wszystko. roznice w trajektoriach sa mniejsze niz roznice merkurego ze wzgledu na teorie einstaina.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika kapitan ameryka

hahaha Antranika Sefiliana

hahaha Antranika Sefiliana oraz Jihada Toumy.Admin równie dobrze mogłeś o to zapytać zwykłego przechodnia,ci dwaj panowie juz nie raz sie skompromitowali ,udowodnili w tv że ich wiedza nie wyszła z podstawówki bo sie zacieli na pyatniach na poziomie 7 klasy,A ty powielasz te brednie ludzi ....(brak słów ale nie z powodu ubogiego słownictwa lecz z ludzkiej głupoty ).... kuźwa byle pisać byle co byle oczym byl gówno ......Ty teraz to zarobisz lepiej  na bzdurach  wymyślonych przez samego siebie.ciemota społeczna ,nadmiar fluoru,niewiem naprawde,może to że jesteście typowymi niewolnikami ,z nakazem pierdzielenia głupot.Tak uprzedze jestem alfa i omegą i znam sie na wszystkim ,potrafie odróznić jedno od drugiego w porównaniu to was smiertelnicy.Wasze umysly pracuja na poziomie może 5 procent.Za to mojego  to nie ogarnie nawet wasza zebrana z calego świata świadomość.Nazywacie sie cywilizacja ,chyba tmpa cywilizacją,robi cie matury stidia żeby tylko do roboty nie iść,potem czujecie sie lepsi ,a tak naprawde jestescie żałośni.Przez was swiat zmierza ku upadkowi.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika Qki

Juz nie raz to pisalem tutaj.

Juz nie raz to pisalem tutaj. Tutaj sie publikuje kazde brednie zeby tylko wyswietlenia reklam sie zgadzaly. Do tego kolko wzajemnej adoracji udajace, ze cos sie na stronie dzieje, ktos to wszystko komentuje. Nie wazne, ze rzeczowo i na temat moze trzy osoby, wazne zeby pisac. Idioci i tak sie nie zorietuja i dadza sie wciagnac w belkot. 

Skomentuj