Naukowcy starają się rozwikłać tajemnicę temperatury atmosfery słonecznej

Kategorie: 

Źródło: NASA Hi-C

Temperatura powierzchni Słońca wynosi około 6000 ° C, ale jego atmosfera (korona) rozgrzewa się do milionów stopni.  Naukowcy starają się zrozumieć, skąd pochodzi energia słoneczna powodująca podgrzewanie atmosfery do tak wysokich temperatur. Być może, naukowcy NASA znaleźli odpowiedz na to pytanie.

 

Umożliwił to należący do NASA Space Telescope Hi-C, który zrobił zdjęci gorącej atmosfery słonecznej w tak wysokiej rozdzielczości, o której naukowcy wcześniej mogli tylko pomarzyć.  Hi-C wykonał 165 zdjęć aktywnemu rejonowi korony słonecznej i naukowcy są teraz w w stanie rozróżnić najdrobniejsze szczegóły.  NASA twierdzi, że na takim zdjęciu można zobaczyć monetę sfotografowaną z odległości sześciu kilometrów.

Na nowych zdjęciach udało się zobaczyć pętle magnetyczne, które są skręcone wokół siebie, jak warkocze, a gdy te warkocze rozwikłują się występuje jednocześnie energia towarzysząca takim procesom.  Ustalenia te wzmacniają teorię przedstawioną 30 lat temu, wedle, której prawdopodobnie to pole magnetyczne jest źródłem energii, która powoduje rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy.

 

Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej zależne od kosmicznych technologii czy to w dziedzinie nawigacji czy komunikacji. Trudno sobie nawet wyobrazić życie bez energii elektrycznej, ale potężna burza magnetyczna może spowodować właśnie takie problemy. Uszkodzenia sieci energetycznej i komunikacyjnej można minimalizować o ile rozwiniemy dobry system ostrzegania. Tego typu odkrycia jak opisane powyżej są w stanie pomóc w zrozumieniu procesów kształtujących pogodę kosmiczną.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj