Naukowcy są zaniepokojeni ilością glonów w oceanach

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy są zaniepokojeni tempem,  w jakim w oceanach, zaczęły się mnożyć glony zwane gronorostami albo sargasami (łac.Sargassum). Obecnie są one odnajdywane nawet w miejscach, w których nigdy wcześniej nie występowały. 

 

 

Badania wykonane na Północnym Atlantyku wykazały, że sargasy, morskie wodorosty znane z Morza Sargassowego, zaczęły rosnąć wyjątkowo obficie w wielu nowych miejscach na Atlantyku. Glony zauważono nawet na otwartym oceanie między Afryką i Ameryką Południową, a w tej części świata, zazwyczaj występują bardzo rzadko.

 

Ilość gronorostów wzrosła w ciągu siedmiu lat aż dziesięciokrotnie. Tendencja ta spowodowała  obawy o stabilność ekosystemu morskiego. Powodem takich nienormalnych  wykwitów glonów mogą być składniki odżywcze, które pojawiły się w oceanie w większych ilościach. Hipoteza zakłada, że do oceanu dostaje się duża ilość takich substancji z Amazonii, gdzie w wyniku zwiększonej działalności rolniczej, więcej nawozów trafia ostatecznie do wody. 

Gronorosty pokrywają bardzo wielkie połacie oceanu. Ich masę szacuje się na kilka ton na kilometr kwadratowy. Bardzo skutecznie utrudniają żeglugę. Dodatkowo wpływają na warunki dla życia morskiego.Utrudniają poruszanie się żółwi morskich. Zakrywają szczelnie rafy koralowe odcinając światło słoneczne i zmieniają chemię wody. Są coraz częściej aktywnie zwalczane ponieważ mają również wpływ na atrakcyjność turystyczną wybrzeża.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Te glony są jak czarnogłowi z

Te glony są jak czarnogłowi z Atlantydy. Zresztą Atlantyda jest pogrzebana pod Morzem Sargasowym, więc to że one tam są coś oznacza to nie jest przypadek. Takie duże "rzeczy" dzieją się zawsze na poziomie fizycznym i mentalnym. Fizyczne sprawy to przejaw tego co jest wyżej. Funkcja główna glonów? Zasłaniają światło...

Skomentuj