Naukowcy są o krok bliżej od stworzenia sztucznej krwi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy stworzyli syntetyczne czerwone krwinki, które posiadają właściwości ich naturalnych odpowiedników. Charakteryzują się między innymi elastycznością i możliwością transportowania tlenu, a ponieważ mogą dostarczać leki, posiadają wiele zastosowań w medycynie. Tym samym jesteśmy o krok bliżej od stworzenia sztucznej superkrwi.

 

Czerwone krwinki pobierają tlen z płuc i transportują go do tkanek. Zawierają miliony cząsteczek hemoglobiny. Są to białka zawierające żelazo, które wiąże tlen. Czerwone krwinki są bardzo elastyczne i potrafią przeciskać się przez małe naczynia włosowate, a następnie powrócić do pierwotnego kształtu. Komórki te posiadają na swojej powierzchni białka, dzięki którym nie są wchłaniane przez komórki odpornościowe i mogą pozostać w układzie krwionośnym przez długi czas.

 

Naukowcy od wielu lat próbują stworzyć syntetyczne czerwone krwinki o podobnych właściwościach. Dotychczas nie było to możliwe. Międzynarodowy zespół badawczy dokonał przełomu, tworząc sztuczne krwinki, które posiadają wszystkie właściwości ich naturalnych odpowiedników, a także kilka nowych.

Naukowcy pobrali czerwone krwinki od dawców i pokryli je cienką warstwą krzemionki. Następnie nałożyli na nie dodatnio i ujemnie naładowane polimery, usunęli krzemionkę i pokryli syntetyczne komórki naturalnymi błonami, pochodzącymi od czerwonych krwinek.

 

Powstałe w ten sposób sztuczne komórki miały podobny rozmiar, kształt, ładunek i białka powierzchniowe, a także mogły przeciskać się przez naczynia włosowate bez utraty kształtu. Eksperymenty przeprowadzone na myszach wykazały, że syntetyczne czerwone krwinki mogły pozostawać w układzie krwionośnym przez ponad 48 godzin bez obserwowanej toksyczności.

 

Co więcej sztuczne komórki mogą nie tylko transportować tlen, ale też hemoglobinę, leki przeciwnowotworowe i inne oraz czujniki toksyn. Syntetyczne czerwone krwinki nie tylko przybliżają nas do stworzenia sztucznej superkrwi. Naukowcy uważają, że będzie można je wykorzystać między innymi w terapii nowotworowej oraz do wykrywania toksyn w organizmie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Nikuba

Biedni ci naukowcy.

Biedni ci naukowcy. Zapominają o tym co nie widoczne. Tkwią całe życie w materi, a zapominają o tym, że serce nie jest pompą. To już dowiodl w latach 50 polski kardiolog. Ale do teraz medycyna nie uznaje tego prostego jak drut faktu. Serca nie osiąga akiego ciśnienia jako pompa, aby wtłoczyć krew choćby do naczyń włosowatych.

Więc pytanie do tych mądrych głów. Co powoduje , że krew krąży. Skoro nie serce to co jest napędęm?

Jeśli na to pytanie naukowy sobie nie odpowiedzą to ta ich sztuczna super krew zgnije w bezruchu. Organizm jej nie przyjmie, albo zdiagnozuje jako obce "cialo".

Skomentuj