Naukowcy są coraz bliżej stworzenia sztucznego życia

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Odmienne perspektywy na ideę sztucznego życia, od dystopijnych opowieści do fascynujących możliwości kreacyjnych, od dawna są obecne w dyskursie naukowym i społecznym. Profesor nadzwyczajny Chenguang Lu z Uniwersytetu Południowej Danii oraz profesor Hanbin Mao z Kent State University, zamiast pozostać w sferze spekulacji, zdecydowali się zbadać praktyczne aspekty tej koncepcji, otwierając drzwi do rzeczywistości, w której sztuczne formy życia stają się osiągalne.

 

Za pomocą zaawansowanych badań nad hybrydowymi nanostrukturami peptyd-DNA, naukowcy ci uczynili znaczący postęp, odkrywając potencjalne możliwości kreowania sztucznych form życia, które mogą znaleźć zastosowanie w dziedzinach tak różnych jak medycyna, diagnostyka czy środowisko.

 

Cechą charakterystyczną ich badań jest fuzja dwóch kluczowych biomolekuł, DNA i peptydów, które łączą w sobie zalety obu tych struktur. Precyzyjne możliwości programowania oferowane przez DNA, pomimo jego ograniczonych funkcji chemicznych, oraz bogactwo funkcji chemicznych peptydów, pomimo braku takiej precyzji, stanowią unikalne narzędzie w dążeniu do stworzenia hybrydowych struktur mogących służyć jako fundamenty dla sztucznych form życia. Trójniciowe struktury DNA połączone z trójniciowymi strukturami peptydowymi ukazują, jak dwie komplementarne biomolekuły mogą współdziałać, aby zbudować hybrydową cząsteczkę, co zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications w 2022 roku.

 

Zarówno teoretyczne, jak i praktyczne implikacje tego odkrycia są szerokie. Na przykład, potencjalne zastosowanie w tworzeniu szczepionek wirusowych, gdzie sztuczne formy życia mogą służyć jako przeciwciała lub antagoniści wirusów chorobotwórczych, może znacząco przyczynić się do postępu w walce z infekcjami wirusowymi. Ponadto, perspektywa stworzenia nanorobotów lub nanomaszyn, które mogą być wprowadzone do organizmu pacjenta w celu diagnozy lub leczenia chorób, otwiera nowe horyzonty dla medycyny regeneracyjnej i celowanej terapii.

 

Etyczne dylematy wobec tworzenia sztucznych form życia nie pozostają nierozwiązane. Debata ta obejmuje zarówno argumenty przeciwne manipulacji fundamentalnymi blokami życia, jak i argumenty za eksploracją tej niezbadanej domeny wiedzy. Profesor Lu podkreśla, że odpowiednie regulacje i standardy etyczne mogą pomóc zminimalizować ryzyko, jednocześnie pozwalając na korzystanie z korzyści, jakie niesie ze sobą sztuczne życie, od zwalczania chorób po oczyszczanie środowiska.

 

Mimo że dziedzina hybrydowych nanostruktur peptyd-DNA jest wciąż w początkowej fazie rozwoju, jej potencjał w kontekście tworzenia sztucznych form życia oraz różnorodnych zastosowań jest znaczący. Dalsze badania nad tajemnicami DNA i peptydów, prowadzone w sposób odpowiedzialny i przemyślany, mogą przyczynić się do nadejścia nowej ery, w której sztuczne życie odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu wyzwań, przed którymi stoi ludzkość.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika gumOfiLc2.0

nauk owce, kto ma owce ten ma

nauk owce, kto ma owce ten ma co chce. sztuczne życie? mówisz masz 

a za jakiś czas. nauk owce coraz bliżej powstrzymania ekspansji sztucznego życia dzięki zastosowaniu wyciągu z gumofilców o wysokiej zawartości gumofilceiny. pierwsze testy są obiecujące. 

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

Wszystko w kierunku

Wszystko w kierunku uczynienia z biologicznego człowieczka - BIOROBOTA. Kilka milionów a może tylko tysiące biologicznych ludzi będzie mial pod sobą z miliard a może więcej biorobotów, które będą ich uszczęśliwiali w najprzeróżniejsze sposoby.

Lucek Wąchozlewski

Portret użytkownika ba19

Do pabloS

Do pabloS

" to "szatan"...zbuntowany pomocnik "boga żywego"...science "fiction" stary jak świat. "

Szatan nie był pomocnikiem Boga Biblii , zanim stał się Szatanem był prawym aniołem , któremu Bóg Biblii powierzył opiekę nad planetą Ziemią, a miał o nią dbać dla chwały Boga Biblii , ale gdy się zbuntował i chciał przejąć planetę Zimie z dziełami Bożymi  - ludźmi dla siebie,  stał się Szatanem  - inaczej przeciwnikiem Bożym - złodziejem !

Mateusza 4:  Diabeł wziął go jeszcze na niezwykle wysoką górę i pokazał mu wszystkie królestwa świata+ oraz ich chwałę,  i rzekł do niego: „Dam ci to wszystko,+ jeśli upadniesz i oddasz mi cześć”.+

Jana 8:  44  Wy jesteście z waszego ojca, Diabła,+ i chcecie spełniać pragnienia waszego ojca.+ Ten był zabójcą, gdy rozpoczął,+ i nie stał mocno w prawdzie, ponieważ prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, mówi zgodnie z własnym usposobieniem, gdyż jest kłamcą i ojcem kłamstwa.+

Dzieje Apostolskie 10: 37  Wiecie, o czym mówiono po całej Judei — począwszy od Galilei po chrzcie głoszonym przez Jana+38  mianowicie o Jezusie z Nazaretu, jak Bóg go namaścił duchem świętym+ i mocą, a on szedł przez kraj, czyniąc dobro i uzdrawiając wszystkich ciemiężonych przez Diabła;+ albowiem był z nim Bóg.+

Mateusza 25: 41  „Wtedy powie z kolei do tych po swej lewicy: ‚Idźcie ode mnie,+ przeklęci, w ogień wieczny,+ przygotowany dla Diabła i jego aniołów.+

 

Portret użytkownika pabloS

Zgadza się, palił głupa do

Zgadza się, palił głupa do końca a przejął dowodzenie bo najprawdopodobniej był głównym architektem i budowniczym tego "ogrodu", którego stworzenie miało uczyć dzieci boże(mieszkańców kosmosu) do życia w harmonii po nieustających wojnach pomiędzy nimi(na początku był chaos), więc miał plan od początku(bo kłamcą był od samego początku)...widocznie potencjał ludzi jest dość znaczny do stworzenia nowego imperium i podbicia reszty "duszyczek"...produkcja idzie pełną parą i części do machiny wojennej są produkowane legalnie i oficjalnie przez ludzkość za to montaż już nie koniecznie(stąd właśnie przecieki o podziemnych bazach, do których cały czas jest transport towarów, pewnie pod różnym pretekstem w zależności od stopnia wtajemniczenia).

Skomentuj