Naukowcy rozwikłali tajemnicę różowego jeziora Hillier

Kategorie: 

youtube.com

Mikrobiolog Ken McGrath twierdzi, że w końcu udało się rozwikłać tajemnicę słynnego australijskiego jeziora Hillier, które fascynuje intensywnie różową barwęą 

 

Jezioro Hillier znajduje się na wyspie w południowo-zachodniej części Australii. Dojazd na wyspę jest dość problematyczny, ponieważ władze, dla zachowania ekosystemu, wprowadziły wiele zakazów. Uczeni byli jednak zdeterminowani i zaapelowali do rządu, aby ten wydał stosowne pozwolenia na wyprawę i związane z nią badania.

 

McGrath i jego współpracownicy stwierdzili, że kolor różowy wynika z obecności w wodzie organizmów halobacteria, które są zdolne do życia w środowisku o dużej zawartości soli. Znaleziono również bakterie, niszczące związki chemiczne w rozpuszczalnikach. Jezioro zostało odkryte ponad dwieście lat temu, ale do niedawna poważne badania jego wód nie były możliwe. Wydaje się, że niedoskonałość technologii nie ujawniła przyczyn niezwykłych kolorów w 1950 roku, kiedy przeprowadzano pierwsze testy.

 

Halobacteria są jednymi z najstarszych mieszkańców Ziemi. Odkryto je na początku dwudziestego wieku. Co ciekawe, ich ślady widać na produktach o dużej zawartości soli, które mają różowy polot. Halobacteria tworzą również niezwykłe kwiaty na wodach jeziora Chokrak, które znajduje się na Krymie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj