Naukowcy rozpoczynają zbieranie DNA każdego żywego stworzenia na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na świecie rozpoczął się ambitny międzynarodowy projekt sekwencjonowania DNA wszystkich znanych zwierząt, roślin i grzybów na świecie. Projekt Earth BioGenome ma kosztować 4,7 miliarda dolarów i będzie trwał przez około 10 lat.

Profesor Harris Lewin z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który przewodniczy temu projektowi, powiedział, że może to być równie przełomowe dla biologii, co Human Genome Project, który sekwencjonował ludzki genom w latach 1990–2003.

 

Gwałtowny spadek różnorodności biologicznej i liczby gatunków podkreślił pilność projektu. „Potrzeba skatalogowania życia na naszej planecie jest paląca.” – powiedział prof. Lewin.

Obecnie mniej niż 0,2% wszystkich znanych gatunków eukariotycznych posiada swój genom w bazie. Sekwencjonowanie genomu wszystkich znanych gatunków to wysiłek międzynarodowy, w który zostaną zaangażowani naukowcy z wielu państw.

 

Wellcome Sanger Institute rozpocznie sekwencjonowanie kodów genetycznych wszystkich 66 tys. gatunków występujących w Wielkiej Brytanii. Obejmie to gatunki takie jak czerwone i szare wiewiórki oraz rudziki.

 

Oczekuje się, że całkowita ilość danych biologicznych, które zostaną zgromadzone, osiągnie niebotyczne rozmiary. Szacuje się, że ilość informacji może być podobna, do tych, które obecnie przechowuje się na Twitterze bądź w serwisie YouTube.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika еuklidеs

A będzie tak. Światowa elita

A będzie tak. Światowa elita pazernych, chorych psychicznie sawantów zaśmieci wkrótce pulę genetyczną poprzez GMO czym doprowadzi do katastrofy ekologicznej. W reakcji psycho-rzady przyp... nam podatek aby za grube miliony odtwarzać stabilne ekosystemy, które natura konstruowała przez miliony lat, na podstawie zapisków DNA, które są robione właśnie teraz. Oczywiście rekonstrukcją zajmą się firmy, które wszystko pier...ą przy pomocy GMO. Na planecie Ziemia są długie tradycje wyciągania zysków przez największych kutafonów ją zamieszkujących.

Skomentuj