Naukowcy przyznali, że eksperyment ze zmodyfikowanymi genetycznie komarami wymknął się spod kontroli

Kategorie: 

Źródło: Centers for Disease Control and Prevention

Wypuszczanie do środowiska naturalnego zmodyfikowanych genetycznie komarów to popularna metoda, która ma docelowo ograniczyć populację tych owadów na danym obszarze. W ten sposób można byłoby pozbyć się komarów, które roznoszą niebezpieczne choroby. Jednak eksperyment, który został przeprowadzony w Brazylii, wymknął się spod kontroli.

 

Naukowcy zakładali, że wprowadzenie modyfikacji genetycznej do samców komarów Aedes aegypti i wypuszczenie ich do środowiska naturalnego sprawi, że samice nie będą mogły wydać na świat zdrowego potomstwa. Jest to jedna z metod kontroli populacji komarów, która powinna wykazywać się skutecznością. Tak przynajmniej zakładali naukowcy.

 

W ramach eksperymentu, który odbył się w latach 2013-2015, w brazylijskim mieście Jacobina wypuszczono dziesiątki milionów zmodyfikowanych genetycznie komarów. Oczekiwano, że populacja tych owadów na tym obszarze zostanie zredukowana o 85%, a co za tym idzie, spadnie również liczba przypadków zarażenia się niebezpiecznymi chorobami wśród ludzi. Jednak szacunki, które zostały oparte o badania laboratoryjne, nie miały przełożenia na rzeczywistość.

Naukowcy z Uniwersytetu Yale'a przebadali komary na terenach objętych eksperymentem i z zaniepokojeniem odkryli, że zmodyfikowane genetycznie owady potrafiły się rozmnażać. Co więcej, populacja komarów w brazylijskim mieście Jacobina stanowi teraz mieszankę owadów pierwotnych, oraz tych, pochodzących z Kuby i Meksyku. Początkowo populacja niebezpiecznych komarów faktycznie spadała, lecz po 18 miesiącach ponownie zaczęła wzrastać. Przypuszcza się, że samice nauczyły się rozpoznawać zmodyfikowanych samców i zaczęły je unikać.

 

Eksperyment ostatecznie wywołał efekt odwrotny od zamierzonego – liczba komarów przenoszących niebezpieczne choroby wzrosła. Naukowcy uspokajają, że obecność zmodyfikowanych genetycznie owadów w środowisku naturalnym nie stanowi zagrożenia dla ludzi, choć nikt tak naprawdę nie wie, jakie będą efekty uboczne tego eksperymentu.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Jesteśmy już tak daleko bez

Jesteśmy już tak daleko bez wyjśćia w tej przysłowiowej czarnej d...e,że jeden wiecej czy mniej, nieudany ekspertyment genetyczny co się spod kontroli wymknął, nie robi już żadnej różnicy.Jednakże tylko spokojnie.Natura wszystkie te gwałty popełnione sama naprawi ale już bez udziału człowieka.To nie to, że natura nie lubi człowieka za te wszystkie głupstwa przez niego popełnione.Człowiek sam się po prostu z natury w końcu wyeliminuje.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Kwazar

Takiego przez szatana

Takiego przez szatana stworzonego  "człowieko podobnego humanoida" to już raz POTOP zgładził.Będzie i następna apokaliptyczna katastrofa.bo sie niby człowieko podobny humanoid znowu zbytnio rozplenił.Szatan nie ma szans na realizację planów satanistycznych mówic po Bożemu.Tym niemniej tymczasem, usilnie próbuje :)  

Portret użytkownika euklides

Praktycznie od początku mojej

Praktycznie od początku mojej zabawy na tym portalu przed tym ostrzegam. Moje stare komentarze (co prawda na przykładzie roślin, ale wiadomo, mechanizm ten sam)

Te zabawy z GMO mogą doprowadzić do katastrofy ekologicznej na niewyobrażalną skalę. Wystarczy, że jakiś debil stworzy  inwazyjny gatunek GMO, który będzie pylić i mieszać się z normalną roślinnością co doprowadzi do jej degeneracji, następnie padną całe łańcuchy pokarmowe i ekosystemy. Ktoś za to beknie? Należy wsadzić do pierdla polityków, a także tych co poziągają sznurki za kulisami.

https://zmianynaziemi.pl/comment/454172#comment-454172

Niebezpieczeństwo związane z GMO jest takie, że kiedy zaprojektowane lekkomyślnie przez człowieka organizmy zaczną się krzyżować z gatunkami naturalnymi to może to doprowadzić do rozchwiania równowagi międzygatunkowej, która ukształtowała się na Ziemi na przełomie miliardów lat. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej jakiej świat nie widział. Przykładowo, wystarczy, że ktoś zaprojektuje super-inwazyjny gatunek jakiejś rośliny samopylnej, która będzie toksyczna dla owadów. W efekcie zaczną ginąć owady, a wraz z nimi gatunki roślin obcopylnych i całe łańcuchy pokarmowe. Czy któryś z naszych "mądrych" władców bierze to pod uwagę? Rośliny GMO powinny być trzymane w izolacji pod groźbą surowych kar, tak by ich materiał genetyczny nie zaśmiecał środowiska.

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/jablka-gmo-trafia-w-tym-roku-na-polki-sklepowe-w-usa

Niech patologiczne społeczeństwo nadal podąża ścieżką do destrukcji to będę miał wątpliwą satysfakcję mieć rację we wszystkim co mówiłem.....

Skomentuj