Naukowcy przystępują do sfotografowania czarnej dziury

Kategorie: 

Wizja artystyczna czarnej dziury Sgr A* - Źródło: NASA

Już wkrótce nastąpi prawdziwie przełomowa chwila. Naukowcy, którzy kierują projektem Event Horizon Telescope, są już gotowi do sfotografowania czarnej dziury. Mówimy zatem o bezpośredniej obserwacji tego obiektu, czego jeszcze nigdy nie udało się nam dokonać.

 

Nasza wiedza na temat czarnych dziur pochodzi tak naprawdę od zjawisk, które obserwujemy w ich otoczeniu. Nigdy nie widzieliśmy czarnych dziur na własne oczy, zatem nie posiadamy dowodu, który jednoznacznie potwierdzałby ich istnienie. Miejmy więc nadzieję, że naukowcy pracujący przy projekcie Event Horizon Telescope osiągną sukces.

 

Plan jest następujący - w wyniku synchronizacji kilkunastu teleskopów z całego świata, otrzymamy jeden wielki "wirtualny teleskop" wielkości naszej planety. Pozwoli on na wyjątkowo dokładną obserwację supermasywnej czarnej dziury Sagittarius A* - obiektu o masie około 4 milionów Słońc, który znajduje się w centrum Drogi Mlecznej.

Źródło: NASA/Chandra

Obserwacja czarnej dziury jest teraz możliwa również dzięki technologii przechowywania olbrzymich ilości danych i ich przetwarzania. Proszę to sobie wyobrazić - każde obserwatorium, które bierze udział w projekcie, będzie gromadzić dane na własnych dyskach fizycznych. Dyski te będą następnie transportowane do wielkiej sieci komputerowej w MIT Haystack Observatory, gdzie nastąpi dogłębna analiza danych. Jest to tzw. sneakernet - mówiąc po naszemu, jest to "internet z buta" i jak sama nazwa powinna już wskazywać, polega on na fizycznym przenoszeniu danych z jednego miejsca w drugie.

 

Naukowcy chcą sfotografować "cień" czarnej dziury, co będzie pierwszym bezpośrednim dowodem na istnienie tego typu obiektów w kosmosie. Specjaliści poinformowali nas, że przygotowania do tego przełomowego projektu w zasadzie dobiegły końca i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obserwacja rozpocznie się w dniach 5-14 kwietnia. Nie oznacza to jednak, że zaraz po zakończeniu pracy otrzymamy fotkę czarnej dziury. Fotografia może zostać przedstawiona światu pod koniec bieżącego roku, ewentualnie na początku 2018 roku. Trzymajmy więc kciuki.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika NanoRurka

Czyli nie dowiemy się jak

Czyli nie dowiemy się jak wygląda dziura w danym układzie bo choć są podobne do siebie to oralnie wyrażając różne i wyjątkowe na swój sposób Smile To dokładnie mi przypomina obiecanki naszego rządu o zachciankach i zamiarach można gdybać do rana . A kiedy już dojdą do wniosku że zbadali dziurę to i tak jest rachunek prawdopodobieństwa że mogli po prostu się pomylić lub tudzież co w zwyczaju NASA ukryć prawdziwe dane . Powinni wynieść potężny , twardy i długi teleskop dobrze przekopać te dziury raz i na macalnie stwierdzić co i jak .

Wake up people

Portret użytkownika Medium

Z astronomią podobnie jak z

Z astronomią podobnie jak z władzą: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, pardon, obserwacji.

Jak zajdą tę czarną dziurę z drugiej strony, to może się ona okazać np. miejscem narodzin nowej galaktyki, albo nawet jakiegoś innego wszechświata.
 

Portret użytkownika maniuś

Zakładając że czarna dziura

Zakładając że czarna dziura pochłania nawet swiatło to co oni chcą zobaczyć. A może zapytajcie Pana Tadeusza Owsianko ze Szczecina, on lepiej wie jak skostruowany jest wszechświat i nie tylko to. Po co tylke kosztów, i zachodu. Wystarczy w yutube wpisać wieczorynki Tadzia i Justynki.

Portret użytkownika inzynier magister

Kosmos to dobrze

Kosmos to dobrze zaprojektowany projekt, ktory działa zgodnie z wolą Boga, warto się zastanowić nad tym. A ludzie to są na małej wysepce w kosmosie i się ją nazywa Ziemią. "“Astronomia prowadzi nas do unikatowego wydarzenia, do wszechświata stworzonego z niczego zachowującego bardzo delikatną równowagę niezbędną do spełnienia dokładnie takich warunków, które są wymagane dla istnienia życia oraz mającego przewodni - można powiedzieć - ponadnaturalny plan.”

Stworzenie wszechświata jest poparte przez wszystkie dające się zaobserwować dane, których astronomia dostarczyła do chwili obecnej. Arno Penzias - fizyk:  nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika keri

"Zaprojektoway projekt" to

"Zaprojektoway projekt" to gorzej niż masło maślane.

Projekt działa? Jak projekt może działać?

"Astronomia prowadzi nas do unikatowego wydarzenia".Jakiego wydarzenia?

Co to znaczy "ponadnaturalny plan"?

”Stworzenie wszechświata jest poparte przez wszystkie dające się zaobserwować dane, których astronomia dostarczyła do chwili obecnej".

     Bez papki nałukofej astronomów też wiadomo, że Wszechświat został stworzony.

Za co ta nagroda nobla była? Za te bzdurne wyrażenia silące się na nałukofą mowę, hehe?

Strony

Skomentuj