Naukowcy przypadkowo odkryli, że nanocząstki z zielonej herbaty zabijają raka płuc

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zielona herbata oferuje mnóstwo korzyści zdrowotnych, między innymi zmniejsza ryzyko pojawienia się różnych rodzajów nowotworów. Teraz naukowcy odkryli, że specjalnie przygotowana substancja, oparta o ekstrakt z zielonej herbaty, pozwala skutecznie zwalczać komórki nowotworowe płuc.

 

Dzisiejsza medycyna coraz częściej skupia się na zastosowaniu tzw. kropek kwantowych w walce z rakiem. Jednak nanoczątki te zwykle produkowane są chemicznie. Proces wytwarzania jest drogi i skomplikowany, a powstałe kropki kwantowe są toksyczne. Tymczasem naukowcy z Indii i Uniwersytetu w Swansea znaleźli właśnie tanią i bezpieczną alternatywę.

Dr Sudhagar Pitchaimuthu i jego zespół wymieszał ekstrakt z liści zielonej herbaty z siarczanem kadmu i siarczkiem sodu, a następnie inkubowano substancję, aż powstały kropki kwantowe – nanocząstki 400 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Badacze dostarczyli je do komórek nowotworowych w płucach.

Źródło: Swansea University

Naukowcy odkryli, że przygotowane w ten sposób kropki kwantowe skutecznie zwalczają komórki rakowe, zabijając aż 80% z nich. Wykazano, że ekstrakt z zielonej herbaty to dobra alternatywa dla produkcji nietoksycznych nanocząstek.

 

Zespół, który dokonał tego odkrycia, zamierza kontynuować swoje eksperymenty. Zaplanowano rozpoczęcie produkcji tych kropek kwantowych na większą skalę, dzięki czemu będzie można ustalić, jak wiele mają zastosowań w medycynie i nie tylko.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika alojzy

"wielu naukowców to ludzie

"wielu naukowców to ludzie wierzący w Boga ! wielu naukowców laureatów nagrody Nobla jest wierzącymi w Stwórcę"

Wielu naukowców to schizofrenicy i to w różnych stadiach choroby.
Wielu naukowców to homoseksualiści.
Wielu naukowców to faszyści.
Wielu naukowców to ateiści.
Wielu naukowców to wyznawcy allaha.
Wielu naukowców to buddyści.
Wielu naukowców to mormoni.
Wielu naukowców to biseksualiści
Wielu "naukowców" to zwykli oszuści i wyłudzacze.

Skoro uważasz, że nagroda nobla ma cokolwiek legitymować, to masz przed sobą kolejnych dziewięć ścieżek, którymi powinieneś podążyć tak jak tą pierwszą, którą tak zawzięcie reklamujesz innym.
Chyba nie chcesz uchodzić za łgarza, cynika i manipulanta który innym poleca, a sam swoje zasady ma głęboko gdzieś - co więc wybierasz na początek, jako noblistowski wzór postępowania dla siebie?
 

Skomentuj