Naukowcy przewidują niebezpieczną migrację jadowitych węży

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Naukowcy z Brazylii i Niemiec opublikowali alarmujący raport w czasopiśmie "Lancet Planetary Health", w którym przewidują masową migrację jadowitych gatunków węży do nowych regionów na skutek postępującego globalnego ocieplenia. Ich model geograficznego rozmieszczenia 209 niebezpiecznych dla człowieka gatunków węży wskazuje, że do 2070 roku wiele z nich będzie w stanie znaleźć sprzyjające warunki do życia w zupełnie nowych obszarach, stanowiąc poważne zagrożenie dla lokalnych społeczności.

 

Badania wykazały, że siedliska wielu jadowitych węży będą się kurczyć, głównie z powodu postępującej urbanizacji i rozwoju rolnictwa, niszczących ich naturalne środowisko. Jednak niektóre gatunki okażą się na tyle plastyczne, że będą w stanie przystosować się do nowych warunków i znacząco poszerzyć swój zasięg występowania. Zdaniem ekspertów, najbardziej narażone na pojawienie się niebezpiecznych gadów będą kraje o niskich dochodach w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, a także część państw afrykańskich.

 

Jak podkreślają naukowcy, w Nepalu, Birmie, Nigrze i Namibii, których mieszkańcy do tej pory nie spotykali się z tak groźnymi wężami, może dojść do niebezpiecznych konfrontacji. Podobne zagrożenie czeka również Chiny, gdzie spodziewane jest pojawienie się niebezpiecznych gatunków. Zjawisko to może mieć poważne konsekwencje dla lokalnych społeczności, zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i zdrowia publicznego.

 

Zdaniem ekspertów, kluczowe będzie opracowanie kompleksowych strategii reagowania na te wyzwania, obejmujących działania edukacyjne, prewencyjne i ratownicze. Niezbędne będzie również ścisłe monitorowanie migracji węży i stałe dostosowywanie planów ochrony ludności do zmieniającej się sytuacji.

 

Autorzy raportu podkreślają, że zagrożenie to jest bezpośrednim następstwem postępującego globalnego ocieplenia. Dlatego też kluczowe znaczenie będzie miało podjęcie skutecznych działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i spowolnienia tempa zmian klimatycznych. Tylko kompleksowe podejście, łączące działania adaptacyjne i mitygacyjne, może pomóc w minimalizacji ryzyka związanego z niebezpieczną migracją jadowitych węży.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj