Kategorie:
Jak wynika z najnowszych badań, ponad 40% gatunków owadów jest zagrożonych wyginięciem w nadchodzących dekadach. Naukowcy nie tylko przewidują znaczącą utratę różnorodności biologicznej na Ziemi, ale wymieniają też czynniki, które mogą przyczynić się do tej katastrofy.
Zespół z Uniwersytetu w Sydney, Uniwersytetu w Queensland oraz Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych dokonał przeglądu 73 badań, które powstały w wielu krajach świata. Dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć procesy zachodzące w skali globalnej. Wyniki tej analizy nie napawają optymizmem.
Naukowcy przewidują, że ponad 40% gatunków owadów jest zagrożonych wyginięciem. Już za 100 lat, jedna trzecia wszystkich owadów na świecie może przestać istnieć. Przykładowo pszczoły, mrówki i chrząszcze zanikają osiem razy szybciej niż ssaki, ptaki i gady.
Owady mają bardzo ważne znaczenie dla przyrody i człowieka. Zapylają około 75% roślin uprawnych, a część z nich stanowi pożywienie dla innych zwierząt. Stopniowe wymieranie owadów nie pozostanie bez wpływu na ekosystem i łańcuch pokarmowy.
Autorzy tego badania dodają, że masowe wymieranie owadów spowodowane jest między innymi działalnością człowieka – wycinką lasów, rolnictwem i urbanizacją, która niszczy siedliska naturalne. Naukowcy wskazują również na intensywne stosowanie pestycydów i zachodzące zmiany klimatyczne.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Skomentuj