Naukowcy przeprowadzili eksperyment kontrolowania umysłu za pomocą ludzkich myśli

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Grupa badaczy z chińskiego uniwersytetu Zheijang wszczepiła mikroelektrody do mózgu szczura, dzięki czemu możliwa była zdalna kontrola zwierzęcia. Wystarczyła tylko jedna myśl o poruszeniu lewym ramieniem, by szczur obrócił się w lewo. Nieodzowny w całym procesie był oczywiście komputer, który przekazywał sygnał pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem.

Wyniki eksperymentu wykazały, że mózgi szczurów mogą być pomyślnie kontrolowane przez ludzki umysł, tak aby wykonać zadanie nawigacyjne w specjalnie zaprojektowanym labiryncie. Proces wymiany informacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem jest możliwy za pomocą komputerowych interfejsów. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, czy cały proces może nieść ze sobą jakieś ryzyko dla zdrowia szczura.

 

Współczesna technologia jest już na tyle udoskonalona, że pozwala na zdalne kontrolowanie szczurów i kierowanie nimi w ciasnych, wielopoziomowych labiryntach. Redaktorzy magazynu Discover zwrócili uwagę, że za sprawą naukowego eksperymentu udało się wykreować "szczurzych cyborgów", będących w pełni posłusznych wobec człowieka.

 

Celem docelowym dla badaczy jest oczywiście stworzenie podobnej technologii, którą można by skutecznie zastosować u ludzi. Na chwilę obecną naukowcy wciąż są jednak od tego bardzo daleko, a pomyślność eksprymentu ze szczurem jest dopiero pierwszym krokiem w długofalowym procesie. Wszczepienie implantów do ludzkiego mózgu byłoby znacznie bardziej skomplikowane niż w przypadku zwierząt, a poza zagrożeniem dla zdrowia, technologia powodowałaby zapewne również szereg etycznych i moralnych pytań.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika tubylec

To mnie wychodzą lepsze

To mnie wychodzą lepsze eksperymenty .. i bez technologii .. i na ludziach. Telepatia istnieje i zachodzi cały czas .. przesyłasz komuś myśl i ten ktoś na nią reaguje, to się daje zaobserwować .. jeśli w dodatku myśl jest z nim kompatybilna to jeszcze większe prawdopodobieństwo że zareaguje tak jak chcesz .. i nawet nie będzie dyskutował, bo będzie myślał że to była jego własna myśl. Jeśli myśl jest przeciwna lub obca czyjejś naturze to taka manipulacja ma małe szanse powodzenia, ale nie ma nic prostszego niż wysłanie alkoholika po kolejne piwo nie mówiąc ani słowa .. jak ktoś jest od czegoś uzależniony to wystarczy mały myślowy impuls żeby zaraz sobie przypomniał o swoim nałogu. Bardzo łatwo jest też "namówić" do czynności neutralnych, nieszkodliwych, np. żeby się ktoś podrapał po głowie. To jest proste, polecam wypróbować. Mnie się to przydaje jak chcę np. rozpędzić niechciane towarzystwo, które pieprzy od rzeczy i zawraca mi dupę .. mija 5 minut i wszyscy się rozchodzą do swoich nałogów. Jak są to sami nieświadomi ludzie to wystarczy jedna kumata osoba żeby ich porozstawiać. Myśl ma tą przewagę nad słowem że jej nie słychać .. jak powiesz komuś żeby coś zrobił to zaraz zacznie się zbędna dyskusja .. a po co? .. a dlaczego? .. a co ja z tego będę miał? itp. .. a jak wysyłasz samą myśl to ten ktoś po prostu idzie i to robi, bo myśli że właśnie mu się tego zachciało.

Portret użytkownika 3plabc

Universal soldier, Terminator

Universal soldier, Terminator, Melancholia, Stalker i wszystkie trillery s-f w jednym... a na widowni ludzkość i same miejsca w pierwszym rzędzie. Kino 5D pierwszej klasy! Tylko że, z tego kina od razu do gleby się wychodzi...

Portret użytkownika euklides

Jak kopnę w dupę człowieka to

Jak kopnę w dupę człowieka to ten też skręca.  Interfejsem jest noga, ale subtelność technologi taka sama. Gdyby człowieczkowi przyeczepić parę gwoździ w czułe punkty i nakłuwać go to sądzę, że też zdalnie wykonywałby polecenia. Można oczywiście pieścić elektrodkami i wbijać gwodździe za pomocą komputera - i tu zaczyna się "nauka".

Skomentuj