Naukowcy przedstawili animację pokazującą "oddech" wulkanu Etna

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Specjaliści z NASA przygotowali interesująca animację 3D przedstawiającą zmiany poziomu gruntu w obrębie tego żywiołu na przestrzeni lat 1992 - 2001. Model komputerowy pokazuje, jak zmienia się ciśnienie w komorze magmowej wulkanu, co deformuje znacznie glebę wokół stożka. Proces ten powoduje wzrost i opadanie całego wulkanu, co można porównać do oddychania.

 

Ze względu na swoją popularność i bliskość osiedli ludzkich, Etna znajduje się pod ścisłym nadzorem. Aby utworzyć ten model, naukowcy opierają się na technologii interferometrii radarowej, która umożliwia odczyt zmiany w falach radiowych odbitych od ziemi.

Tego typu dane, były zbierane sukcesywnie przez przynajmniej dwa satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej. Z biegiem czasu było ich na tyle dużo, że naukowcy z NASA postanowili je wykorzystać aby stworzyć model 3D, przedstawiający ewolucję inflacji terenu.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj