Naukowcy proponują zamrażanie Arktyki za pomocą łodzi podwodnych tworzących góry lodowe

Kategorie: 

Źródło: Faris Rajak Kotahatuhaha, Denny Lesmana Budi, Fiera Alifa

Inżynierowie opracowali futurystyczną łódź podwodną tworzącą góry lodowe. Flota tego typu statków mogłaby stworzyć nowe lodowce, które pomogą zrównoważyć ekosystemy polarne. Niezwykła idea otrzymała drugie miejsce w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Association of Siamese Architects.

Zdaniem naukowców, w ciągu ostatnich trzech dekad Ocean Arktyczny utracił 95% lodu. To ekstremalne zjawisko topnienia, wywołane kryzysem klimatycznym, spowodowało poważne niebezpieczeństwo dla arktycznych ekosystemów, zmniejszając obszar, na którym mogą polować foki, wilki, lisy i niedźwiedzie polarne.  Zespół inżynierów uważa, że ​​ich prototyp może odbudować część lodowca i pomóc w ratowaniu zwierzęcych siedlisk.

 

Zgodnie z założeniami statek zamrażałby arktyczną wodę morską w krę lodową w kształcie sześciokąta – każdy o objętośći około 2 027 metrów sześciennych. Pływająca łódź podwodna miałaby zanurzać się zbierając wodę morską w specjalnym zbiorniku. Następnie część soli wydobywano by przy użyciu systemu odwróconej osmozy, co ułatwiłoby zamrożenie. Dzięki zastosowaniu turbin powietrznych pozostała woda morska zostanie zamrożona, a po około miesiącu kra zostanie uwolniona ze zbiornika.

 

Autorzy projektu przyznają, że pomysł nie powstrzyma zmian klimatu, ale odbudowa utraconego lodu morskiego może pomóc w utrzymaniu siedlisk zwierząt. Choć brzmi to rozsądnie, istnieje również powód do sceptycyzmu. Aby faktycznie osiągnąć zadowalające efekty, skala przedsięwzięcia musiałaby być ogromna. Koncepcja projektu jest niezwykle interesująca, jednak wydaje się praktycznie niemożliwa do zastosowania w realnym świecie. 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika massa

Ekologię powinno się zaczynać

Ekologię powinno się zaczynać od góry, a nie od dołu. Tzn. jeśli ja idę do sklepu i mogę kupić wodę w plastikowej butelce, to ją kupuję. Jeśli wycofano by z produkcji plastikowe butelki, to bym jej nie kupił i nie musiał segregować, ani wyrzucać do śmieci. Problem w tym, że nikt nie wycofa z produkcji takich butelek, bo to kolosalne pieniądze i masa innych "mądrych" argumentów, by tego nie robić. Tak jest ze wszystkim. Społeczeństwo konsumpcyjne i wygodnickie przyzwyczaiło się do takich np. plastikowych butelek. Jednakże uważam, że gdyby władze zarządziły od góry tą ekologię, to by ludzie zrozumieli. Kiedyś kupowałem Ptysia w szklanej butelce i potem ją odnosiłem do sklepu. Mogę to robić znowu. Z radia i telewizora dostaję papkę, bym segregował odpady. Przestańcie produkować śmieci, to mniej ich trzeba będzie segregować. Przykłady śmieci: Folie w serkach topionych Hohland, plastikowe butelki, puszki Coli 0,2 litra, jednorazowe torebki, łyżeczki tacki widelczyki itd, itd, itd. Jeśli nie da się przestać tego produkować, to trzeba zmienić materiał na biodegradowalny, tyle że powtarzam, musi to zostać zarządzone od górnie

Portret użytkownika euklides

Przecież masz ekologię

Przecież masz ekologię zarządaną od góry i właśnie działa jak działa.... Niestety dopóki nie zmieni się wasza mentalność, czyli dopóki nie przestaniecie być jak bydło, które jak sam zauważyłeś bezwolnie bierze to co Pan poda, niczym karmę zwierzęciu, to nic się nie zmieni.

Portret użytkownika Łukasz Inny

Rozumiem że ciepło potrzebne

Rozumiem że ciepło potrzebne do produkcji lodu zabierać będą z wody, 

Ciepło te będą potem oddawać do Wody .... czyli zaraz przy tym lodowcu postawią zamrażalnik który będzie robił kostki lodu a z drugiej stron podgrzewał wodę na której te kostki pływają,

nawet zakładając że czerpiemy energię ze słońca to przy naszej technologii zostaje jeszcze ciepło odpadowe - czyli = będziemy dodawać w arktyce więcej energii tymi łodziami niż gdyby zostawić ją w spokoju

Brawo naukowcu architekci gimnazjaliści 

Portret użytkownika opinia

Admin, nie żadni Naukowcy, a

Admin, nie żadni Naukowcy, a pseudo architekt z Indonezji. I żadni inżynierowie nic nie opracowali. Stworzono jakiś lipny filmik by wylansować pseudo architekta i jego pseudo projekty.
Trochę więcej szacunku dla czytelników. 

Portret użytkownika Kwazar

Ja może i nie jestem

Ja może i nie jestem naukowcem ale geniuszem to już tak.Dlatego proponuję przechylić Ziemię bardziej w kierunku północnym bo ponoć tam na biegunie północnym jest zimniej i woda tym sposobem zamarznie naturalnie,naturalnie.  

Portret użytkownika Dr. Ponton

Gdyby wycofać atomowe lodzie

Gdyby wycofać atomowe lodzie USA i ruskich temat topnienia lodowców by zamilkł. To są lodzie o napędzie atomowym, chłodzenie reaktorów odbywa się przez lodowata wodę z morza. Woda nagrzana trafia w ocean podnosząc jego temp. Prosta fizyka. Te lodzie działają jak grzejniki. Tam ich może być z kilkadziesiąt więc megawaty idą do morza. 

Portret użytkownika r.abin

Mam nadzieję, że prototyp

Mam nadzieję, że prototyp sprzedadzą Kuwejtowi, który chce góry lodowe z Antarktydy (słodka woda) holować i pozyskiwać u siebie. Na żądanie - można jeszcze lody kręcić dla tubylców (a Szeik zapłaci). A serio - to tak tylko można Antarktydę podgrzać (Termodynamika się kłania)

Portret użytkownika baca

już od dawna wiem ze głównym

już od dawna wiem ze głównym celem tej pseudocywilizacji jest po prostu jak największe marnotrastwo sił surowców i środków...

kiedyś w tym celu budowano chińskie mury i piramidy a dziś tego typu właśnie debilne przedsięwzięcia...

zamrażanie arktyki nie jest jednak pomysłem najgłupszym bo prym wiedzie import do arabii saudyjskiej piachu z Australii do budownictwa...

 

Portret użytkownika euklides

Może by tak zacząć odbudowę

Może by tak zacząć odbudowę ekosystemów od oczyszczenia rzek ze ścieków, ocenaów z ton plastiku, zalegającej broni chemicznej oraz odpadów radiooaktywnych? Od tego też umierają zwierzęta i ludzie! A wymaga to jedynie dyscypliny oraz ram prawnych w których śmiecący sprząta albo płaci za sprzątanie. Tylko tyle, ale dla gangsterskich polityków problem nie do przeskoczenia.

Portret użytkownika minoduesp

To wszystko prawda ale

To wszystko prawda ale całkowicie nierealna do zrobienia ... Spróbuj np. nakłonić kogoś z najbliższego otoczenia by (1) nie śmiecił a (2) posprzątał po sobie w świadomy "ekologiczny" sposób. Problem polega na tym ,że władzę sprawują PARTIE (zainteresowane głównie utrzymaniem władzy i przywilejów) a nie ludzie z powołaniem i predyspozycjami do rządzenia. 

Skomentuj