Naukowcy proponują umieścić działo laserowe na orbicie ziemskiej, aby oczyścić ją z śmieci kosmicznych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Chińscy naukowcy (znowu) wyszli z ciekawą koncepcją oczyszczenia ziemskiej orbity z śmieci. Zasugerowano skonstruowanie satelity wyposażonego w laser, z pomocą którego moglibyśmy pozbyć się kosmicznych odpadów.

 

Ziemska orbita jest zanieczyszczona śmieciami do tego stopnia, że w nie tak odległej przyszłości staną się dla nas poważną przeszkodzą w organizowaniu misji kosmicznych. Śmieci te to między innymi niedziałające satelity, ale także zużyte człony rakiet wielostopniowych, nad którymi nie mamy kontroli. W przeszłości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej niejednokrotnie groziła kolizja z tymi odpadami.

Badania prowadzone przez USSTRATCOM, jedno z dziewięciu Zintegrowanych Dowództw Operacyjnych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych wskazują, że na orbicie znajduje się ponad 17,8 tysiąca ziemskich obiektów, z czego ponad 1,4 tysiąca to działające satelity. Ponadto, namierzono tam co najmniej 170 milionów fragmentów o wielkości mniejszej niż 1 cm, około 670 tysięcy odpadów o wielkości 1-10 cm oraz około 29 tysięcy śmieci większych rozmiarów. W związku z powyższym, naukowcy postulują oczyszczenie ziemskiej orbity z pomocą jakiegoś "kosmicznego odkurzacza".

Chińczycy wpadli na ciekawy pomysł. Quan Wen i jego zespół z Air Force Engineering University w Xi’an zaproponował dostarczenie na orbitę działa laserowego, które mogłoby doprowadzać do rozpadu śmieci na niewielkie fragmenty i spychać je na ziemską atmosferę, gdzie uległyby spaleniu. Pomysł ciekawy, nowoczesny i skuteczny, na co wskazują przeprowadzone przez naukowców symulacje. Jednak Stany Zjednoczone obawiają się, że chęć oczyszczenia orbity ziemskiej może być dla Chin tylko pretekstem dla rozmieszczenia broni laserowej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Eva11

Ja się czasami zastanawiam

Ja się czasami zastanawiam ,czemu ci chorzy naukowcy i cała ,, elita ,, władzy sama siebie nie wyszczeli w ten chory kosmos ?

Dlaczego oni budują schrony na ziemi ,a nie statki do ucieczki....

Już chyba bardziej nie da się zniszczyć ,,naszego domu,, ...Więc czemu nie szykują się do ucieczki tylko gledza o wycieczkach na księżyc ....

A może ten laser ma służyć aby sięgnąć tam gdzie nie sięgają ? 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika zdzichu

Bo w prawdziwy kosmos nie da

Bo w prawdziwy kosmos nie da sie wyleciec. A te ISISY na wysokosci 150 km to zeden kosmos i nie dajcie sie omamic zmyslonymi satelitami i wycieczkami na Marca czy ksiezyc.

Czlowiek nigdy nie bym w kosmosie i nigdy nie bedzie ,a ziemia jest plaska zadna okragla jak wam wciskaja od kolyski i nikt jeszcze tego nie udowodnil.

Portret użytkownika syriues

przeciez nikt nie jest w

przeciez nikt nie jest w stanie wyleciec z ziemi,tymbardziej kamien.zastanawialiscie sie dlaczego niebo jest niebieskie?przeciez w kosmosie jest czarno,to dlaczego niebo jest niebieskie,przeciez mogloby miec inny kolor.Zastanawiam sie czy nie jestesmy w czyms takim jak zatopiona planeta z kopula,bo wszystko na to wskazuje.

Takie gadanie  o satelitach,to tylko propaganda.

Zastanowcie sie ile kilometrow na godzine musi leciec ISS by stac ciagle w miejscu jak pokazuja na zdjeciach.Przeciez to ewidentny falsz

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Tak naprawdę my osobiście nie

Tak naprawdę my osobiście nie wiemy jak jest naprawdę. Wiemy tylko to czego nas od dzieciństwa uczyli. A ci co uczyli tez gówno wiedzieli i gówna uczyli...

 W związku z tym, jak czytam "oświeconych" łojową lampką nauki, to uśmiech politowania mam od ucha do ucha...

 Czekam na idiotę, który mi zaprzeczy... Smile

Strony

Skomentuj